WikiLeaks

portal, którego zadaniem jest ujawnianie przecieków i tajnych danych dotyczących polityki Stanów Zjednoczonych i dziesiątków państw na świecie. WikiLeaks jest serwisem non-profit (niekomercyjny), powstał w 2006 roku. Za jego twórcę uznaje się Juliana Assange’a. WikiLeaks było odpowiedzialne m.in. za ujawnienie informacji o działalności USA podczas wojny w Iraku oraz Afganistanie, a w listopadzie 2010 roku ujawnienia wszystkich depesz USA do swoich placówek na całym świecie, co uruchomiło lawinę katastroficznych w skutkach wydarzeń.

Twórca WikiLeaks po ostatnim ujawnieniu tajemnic USA był ścigany międzynarodowy listem gończym, uznany został przez wielu za zdrajcę narodowego. Ostatecznie został schwytany w związku z podejrzeniem o gwałt dokonany wiele lat wcześniej. WikiLeaks zostało zablokowane przez organizację ICANN odpowiedzialną za dysponowanie domenami. W celu odparcia ataku powstały setki klonów serwisu, aby móc dalej rozprzestrzeniać opublikowane w serwisie informacje. Firma PayPal oraz firmy Mastercard i Visa wstrzymały wpłaty kierowane przez ludzi na całym świecie dla serwisu WikiLeaks, co spotkało się z wielkim niezadowoleniem sympatyków WikiLeaks. W odwecie grupa anonimowych hakerów przypuściła atak DoS na serwisy pierwszych dwóch firm, co spowodowało niedostępność tych serwisów przez wiele dni. Wiele działań przeciwko WikiLeaks spotyka się z taką właśnie formą odwetu.

W ujawnionych depeszach USA znajdują się również polskie wątki, np. rezygnacja USA z umiejscowienia tarczy rakietowej w Polsce na rzecz poprawy stosunków USA z Rosją, stosunków polsko-niemieckich (w związku z powołaniem Eriki Steinbach  do rady fundacji „Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie”) czy też wypowiedzi polskich polityków dotyczące wojny rosyjsko-gruzińskiej.

Adres serwisu WikiLeaks: http://www.wikileaks.org/ (może być czasowo niedostępny), spis mirrorów (kopii serwisu) WikiLeaks: http://wikileaks.info/

Polskie tłumaczenie ujawnionych depesz z WikiLeaks: http://www.tvn24.pl/dokumenty

Źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ujawnienie_depesz_amerykańskich_dyplomatów_przez_WikiLeaks