Dzięki uprzejmości HP oraz Dziennika Internautów otrzymałem na 10 dni do przetestowania drukarkę atramentową HP Deskjet Ink Adv 2060 K110a. Przez ponad tydzień poddałem ją szeregowi testów, których wyniki można przeczytać poniżej.
Drukarka atramentowa HP DeskJet Ink Advantage 2060 K110a (źródło: hp.com)
Wyjmujemy z pudełka
Testowy zestaw składał się z następujących elementów:
drukarka HP Deskjet Ink Adv 2060 K110a,
zestaw 2 pojemników z atramentem – jeden czarny (typ HP 704) i jeden trójkolorowy (typ HP 704),
płyta CD ze sterownikami i oprogramowaniem HP,
instrukcja instalacji,
instrukcja obsługi,
zasilacz i kabel zasilania,
kabel USB do podłączenia drukarki (nie wchodzi w skład standardowego zestawu drukarki – należy go dokupić osobno)
1 opakowanie (20 arkuszy A4) papieru fotograficznego HP Premium Photo Paper (on również nie wchodzi w skład standardowego zestawu),
dodatkowo w zestawie znajduje się przenośna torba z logo HP (brak torby w zestawie testowym).
Prędkość druku w czerni (tryb draft, A4): Do 20 str./min
Prędkość druku w kolorze (tryb draft, A4): Do 16 str./min
Jakość druku w czerni (tryb best): Do 600 dpi
Jakość druku w kolorze (tryb best): Rozdzielczość zoptymalizowana do 4800×1200 dpi (przy druku z komputera na wybranych papierach fotograficznych HP z rozdzielczością wejściową 1200 dpi)
Standardowy podajnik papieru: Podajnik na 60 ark.
Druk dwustronny: Ręczny (z obsługą przez sterownik)
Zużycie energii: 9 W (aktywność), 2,3 W (oczekiwanie), 1,2 W (tryb uśpienia), 0,3 W (wyłączone)
Przygotowanie do pracy
Po wyjęciu drukarki i akcesoriów z pudełka, drukarkę można przygotować do pracy dosłownie w kilku krokach:
1. Podłączyć kabel zasilający do drukarki a następnie wtyczkę zasilacza do gniazda sieciowego.
2. Włączyć drukarkę, otworzyć komorę na naboje z atramentem i umieścić obydwa pojemniki z tuszem w drukarce w przeznaczonym do tego celu specjalnym koszu (kosz z atramentami jest dość głęboko, ale na szczęście wymiana atramentów nie jest częsta – o czym później).
3. Włożyć płytę instalacyjną do napędu CD/DVD komputera i zainstalować sterowniki i oprogramowanie.
Instalacja sterowników jest w miarę szybka (ok. 5 minut) i bardzo prosta – jesteśmy prowadzeni krok po kroku przez cały proces instalacji. Drukarę podłączamy do komputera dopiero wtedy, gdy na ekranie komputera zobaczymy stosowny komunikat. Instalacja przebiegła bez problemu we wszystkich testowanych systemach: Windows Xp, Windows Vista oraz Windows 7.
„Ja jestem drukarka pracująca – żadnej pracy się nie boję”
Drukarka jest gotowa do pracy po ok. 3 sekundach od wciśnięcia przycisku zasilania na obudowie drukarki (Opcja Quick Power Up). To zdecydowanie krócej niż w wielu drukarkach konkurencji.
Kopiowanie dokumentów
Kopiowanie dokumentów jest bardzo łatwe – wystarczy umieścić na szybie skanera dokument do skopiowania oraz wcisnąć jeden z 2 przycisków kopiowania – jeden do kopiowania czarno-białego, drugi do kolorowego.
Po ok. 30 sekundach mamy przed sobą kolorową kopię dokumentu a o 10 sekund krócej czekamy na wydruk czarno-biały.
Kopiowanie bez użycia komputera pozwala nam zaoszczędzić dużo czasu – nie musimy włączać komputera aby móc wykonać szybką kopię.
Skanowanie
Przed skanowaniem należy umieścić na szybie skanera skanowany dokument. Następnie w dowolnym programie graficznym czy edytorze tekstu, lub dołączonym oprogramowaniu HP wystarczy wybrać opcję skanowania, wybrać skanowanie kolorowe lub czarno-białe oraz określić rozdzielczość skanowania i wcisnąć przycisk Skanuj. Skanowanie kartki A4 w rozdzielczości 300 dpi w kolorze trwa ok. 30 sekund.
Drukowanie
Tutaj drukowanie nie różni się od drukowania na innych drukarkach. W dowolnym programie (edytorze tekstu, programie graficznym itp.) należy wybrać opcję wydruku, zdefiniować jakość i sposób drukowania i kliknąć OK.
Szybkość wydruku niczym błyskawica czyli jak zostałem blogerem w drukowanej wersji obrazkowej
Aby pokazać szybkość wydruku drukarki, poniżej krótki filmik przedstawiający pracę drukarki podczas prasy. Duża szybkość wydruku pozwala na stworzenie „ruchomej” historii obrazkowej. Na filmiku możecie zapoznać się z krótką historią jak zostałem blogerem oraz jak powstawała niniejsza www.i-slownik.pl.
Na filmiku wydruk odbywał się w trybie roboczym, jednakże testy wykazały, że tryb normalny jest prawie tak samo szybki jak tryb roboczy.
Czas od momentu wysłania dokumentu do druku do czasu rozpoczęcia pracy przez drukarkę (na filmiku zaznaczono czerwoną strzałką mrugającą diodę oznaczającą rozpoczęcie wydruku) to tylko 3 sekundy! Po kolejnych 12 sekundach na podajniku wyjściowym drukarki była już gotowa pierwsza strona! Wszystkie 18 stron zostało wydrukowanych w 1 minutę i 45 sekund co daje średni czas 10 stron na minutę a każda kolejna kartka opuszcza drukarkę co 6 sekund! Taki wynik dla prostej domowej drukarki jest wyśmienity.
Druk 2 odbitek 10×15 cm na papierze fotograficznym przy najlepszej jakości trwa ok. dwóch i pół minuty. Należy pamiętać o zdjęciu każdorazowo kartki z podajnika wyjściowego drukarki aby kolejna kartka nie spowodowała rozmazania niezaschniętego jeszcze tuszu.
Koszt i jakość wydruku
Istnieje możliwość wydruku w 3 dostępnych jakościach: jakość szybka robocza (tzw. Draft – najniższa jakość, ale najszybszy tryb), tryb normalnej jakości i tryb najwyższej jakości.
Podczas testów drukowano wydruki we wszystkich 3 jakościach, na różnym papierze (zwykłym oraz fotograficznym). W przypadku wydruku samego tekstu nie ma praktycznie żadnej różnicy w jakości roboczej i zwykłej. W przypadku obrazków i grafiki jakość robocza wykazuje już poszarpane krawędzie i mało płynne przejścia kolorów ale druk w zwykłej jakości jest już bardzo dobrej jakości – brak poszarpanych krawędzi, żywe kolory, łagodne przejścia kolorów.
Według informacji producenta, nabój czarnego atramentu wystarcza na 480 stron wydruku zaś kolorowego na 200 stron. Zużycie atramentu podczas testów pokrywało się mniej więcej z deklaracjami producenta, przy czym należy wziąć pod uwagę, że zużycie zależy od stopnia zadrukowania kartki, użytych kolorów oraz jakości druku.
Cena zestawu atramentów (czarnego i trójkolorowego) wynosi ok. 50 zł (na Allegro cena zestawów jest identyczna jak w sklepach, brak nieoryginalnych zamienników) co przy przewidywanym zadruku 200 stron daje koszt 20 groszy za jedną stronę wydruku po uwzględnieniu ceny papieru oraz równomiernego zużycia czarnego i kolorowych tuszów. Gdyby 3 kolory atramentów zostałyby rozdzielone na 3 osobne pojemniki, dodatkowo spadłby koszt wydruku przy nierównomiernym zużyciu poszczególnych kolorów.
Wydruk fotografii z powodu kosztu papieru fotograficznego (ok. 40 zł za 20 arkuszy) oraz większego zużycia atramentu jest 10-krotnie droższy, ale przy druku pojedynczych zdjęć druk jest bardziej opłacalny od zamówienia kilku odbitek przy uwzględnieniu kosztu dojazdu lub dostawy odbitek.
Funkcje dodatkowe
Urządzenie HP umożliwia na bieżąco kontrolowanie poziomu atramentu w kartridżach. Użytkownik jest monitowany o niskim stanie atramentu stosownym komunikatem oraz świecącą lampką na obudowie drukarki. Dzięki specjalnej opcji w panelu zarządzania drukarką możemy od razu zamówić nowy pojemnik z tuszem lub wydrukować listę zakupów materiałów eksploatacyjnych dla naszej drukarki, którą możemy użyć w dowolnym sklepie komputerowym lub sklepie z elektroniką użytkową.
Niestety ten model drukarki ze względu na brak połączenia z siecią nie posiada funkcji HP ePrint umożliwiającej druk z dowolnego przenośnego urządzenia z dostępem do poczty e-mail. Funkcja ePrint polega na tym, że z dowolnego urządzenia z pocztą e-mail (telefon komórkowy, smartfon, tablet, notebook, netbook itp.) można wydrukować dokument na naszej drukarce wysyłając na przypisany do danej drukarki unikalny adres e-mail znany tylko jej właścicielowi.
Podsumowanie
Drukarka HP Deskjet Ink Adv 2060 K110a jest łatwą w użyciu i tanią pod względem eksploatacji drukarką do zastosowań domowych. Dzięki niej szybko i sprawnie można wydrukować, zeskanować lub skopiować dokumenty nie rujnując swojego portfela ani podczas zakupu drukarki ani później przy zakupie atramentów. Dobra jakość wydruków na zwykłym papierze oraz papierze fotograficznym powinny w pełni zadowolić użytkownika zarówno przy drukowaniu zwykłych dokumentów jak i odbitek zdjęć (własny domowy fotolab).
Wadą drukarki jest brak możliwości połączenia jej z siecią bezprzewodową WIFI, (jednakże w tej cenie cieżko jest doszukać się drukarki z tą funkcjonalnością) oraz trochę głośna praca. Pomimo tych drobnych niedogodności serdecznie polecam zakup tej drukarki wszystkim tym, którzy stawiają na prostotę i koszt swoich domowych wydruków.
Zalety:
– niska cena (ok. 250 zł) drukarki,
– niska cena wydruku,
– bardzo dobra jakość wydruków, żywe kolory,
– duża prędkość drukowania, skanowania i kopiowania,
– możliwość kopiowania bez pośrednictwa komputera,
– krótki czas uruchamiania sie drukarki po jej włączeniu,
– mały pobór mocy w trybie czuwania oraz podczas pracy,
– łatwa obsługa.
Wady:
– wszystkie 3 kolory atramenbtów umieszczone w jednym pojemniku (co przy niskiej cenie atramentu i tak nie gra dużej roli),
– głośna praca,
– brak funkcji ePrint pozwalającej na wydruk plików bezpośrednio z telefonów komórkowych,
– brak WIFI celem podłączenia jej do sieci bezprzewodowej.
Redakcja serwisu i-slownik.pl serdecznie dziękuje firmie HP i Dziennikowi Internautów na użyczenie sprzętu do testów.
Użytkownicy trafili tutaj szukając: hp 2060, drukarka hp 2060, Hp2060, hp deskjet 2060, hp 2060 tusze, drukarka hp2060, hp deskjet, drukarka hp deskjet 2060, hp dj 2060, drukarka hp 2060 tusze
9 comments for “Recenzja drukarki HP Deskjet Ink Adv 2060 – historia "Jak zostałem blogerem" w wersji obrazkowej”