Hotlink lub hot link, hotlinking, hotlinkowanie

(ang. – gorący link) – wstawienie na swoją stronę grafiki, filmu czy pliku, który jest przechowywany (hostowany) na innym serwerze, w celu odciążenia swojego serwera lub zmniejszenia zużywanego przez ten plik transferu na serwerze. Hotlinkowanie zazwyczaj dotyczy plików o dużym rozmiarze, np. programów, sterowników, filmów itp. Najpopularniejszym przykładem hotlinkowania jest zamieszczanie swoich filmów w serwisie Youtube a następnie wstawianie tego filmiku przy pomocy specjalnego kodu na swoją stronę. Drugim przykładem jest umieszczanie zdjęć przedmiotów wystawionych na aukcji internetowej na zewnętrznym serwerze, a następnie umieszczenie ich w opisie tej aukcji w celu obniżenia kosztów wystawienia przedmiotu (zazwyczaj wstawienie w serwisie aukcyjnym pierwszego zdjęcia na aukcji jest bezpłatne, za kolejne zdjęcia ponosi się już dodatkową opłatę).

Istnieją specjalne serwery, które umożliwiają zamieszczanie na nich bezpłatnie lub za niewielką opłatą plików oraz hotlinkowanie do nich na swojej stronie internetowej: hosting filmów (np. Youtube, Wrzuta.pl), hosting zdjęć (jpg.pl, fotosik.pl, imageshack.us), hosting plików, hosting prezentacji itp.

Hotlinkowanie polegające na budowaniu całej, lub znacznej części swojej strony na bazie zewnętrznych plików umieszczonych na cudzych, prywatnych serwerach (nieprzeznaczonych do tego celu) jest uznawane za nieetyczne, gdyż jego skutkiem jest kradzież czyjegoś transferu. Przed hotlinkowaniem plików na swoim serwerze można się bronić przez sprawdzanie nagłówka HTTP referrer wysyłanego przez przeglądarkę, usunięcie plików, które nam ktoś kradnie z serwera lub podmianą ich zawartości na zawartość, której złodziej transferu nie chciałby zobaczyć na swojej stronie… (były przypadki podmiany kradzionych zdjęć na zdjęcia pornograficzne, które pokazywały się na serwisach, które hotlinkowały do czyjegoś serwera).

Użytkownicy trafili tutaj szukając: hotlinkowanie, hotlink, co to jest hotlinkowanie, hotlink do grafiki, co to jest hotlink, hotlinkowanie zdjęć, hotlinkowanie co to, hosting plików z direct linkiem, wykradanie plikow z czyjegoś pC, hotlinki w komentarzach na fb