Listy szybkiego dostępu lub Jump list

– nową funkcja systemu Windows 7, umożliwiająca bezpośrednie przechodzenie do codziennie otwieranych dokumentów, obrazów, utworów muzycznych lub witryn sieci Web. Aby otworzyć listę szybkiego dostępu, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy przycisk programu na pasku zadań systemu Windows 7. Listy szybkiego dostępu są też dostępne w menu Start – wystarczy kliknąć strzałkę obok nazwy programu.

Listy szybkiego dostępu (Jump Lists) w Windows 7

Listy szybkiego dostępu (Jump Lists) w Windows 7 (źródło: Microsoft.com)

Zawartość listy szybkiego dostępu zależy od programu. Na liście szybkiego dostępu programu Internet Explorer 

8 są widoczne często otwierane witryny. Lista programu Windows Media Player 12 zawiera często odtwarzane utwory. A jeśli na liście szybkiego dostępu brakuje ulubionego elementu? Można do niej przypiąć dowolnie wybrane pliki. Jeśli przypniemy do paska zadań specjalne przystosowaną stronę WWW, to na tej liście możemy znaleźć odnośniki do najważniejszych treści i działów na tej stronie (wymaga to Windowsa 7, Internet Explorera 9 i specjalnych tagów w kodzie strony WWW).

Listy szybkiego dostępu zawierają nie tylko skróty do plików. Czasami zapewniają też one szybki dostęp do poleceń, na przykład utworzenia nowej wiadomości e-mail lub odtwarzania muzyki.

Poniższy filmik (w języku angielskim) pokazuje jak korzystać z List szybkiego dostępu w Windows 7.

Użytkownicy trafili tutaj szukając: jak podzielić pulpit na pół, jak podzielic monitor na pół windows 7, jak podzielić ekran windows 7, jak podzielić ekran w windows7 na pół, jak podzielić ekran w win 7, jak podzielic ekran na pół win 7, jak podzielić ekran na kilka mniejszych win 7 prof, jak dodac wpis do paska szybkiego dostepu w win8, ie8 szybki dostęp, brak strzałki na liście szybkiego dostępu