Radiator

(ang. heatsink) – urządzenie dołączane do procesora lub karty graficznej, które absorbuje ciepło produkowane przez układ i rozprasza je w powietrzu. Generalnie temperatura procesora nie powinna przekraczać 50-55 stopni Celsjusza podczas wykonywania skomplikowanych obliczeń. Radiator ma nie dopuścić do przekroczenia tego limitu przez odebranie ciepła z procesora i rozproszenie go.
Radiator najczęściej znajduje się wierzchu procesora (w przypadku gniazda typu ZIF Socket), lub po jednej ze stron układu (w przypadku gniazda Slot 1). Najczęściej przymocowywany jest do procesora za pomocą metalowej klamry. Aby zapewnić maksymalną skuteczność przewodzenia ciepła i uzyskać największą możliwą powierzchnię użytkową, pomiędzy procesorem a radiatorem umieszcza się pastę przewodzącą.
Większość radiatorów zbudowana jest z aluminium i posiada na wierzchniej powierzchni żeberka, które zwiekszają powierzchnię, przez którą ciepło odprowadzane jest do powietrza.
Aktywny radiator to taki, który jest połączony z wentylatorem, zwiększającym wydajność całego urządzenia. Bierny radiator zaś nie posiada wentylatora, zatem musi liczyć na samego siebie.

Radiator umieszczony na procesorze (na nim zamontowany wiatraczek)

Radiator umieszczony na procesorze (na nim zamontowany wiatraczek)

Radiator umieszczony na karcie graficznej

Radiator umieszczony na karcie graficznej

Użytkownicy trafili tutaj szukając: radiator na procesor, radiator komputerowy, radiator z wiatraczkiem, radiator procesora wiatrak, radiator procesora, wiatrak i radiator procesora intel, radiator na procesorze, procesor radiator, wiatraczek na radiator, procesor z radiatorem

Post navigation