Jack Tramiel (Jacek Trzmiel)

Jacek Trzmiel (Jack Tramiel) (źródło: chip.pl)(ur. 1928, zm. 8 kwietnia 2012) – polski wynalazca, twórca komputerów Commodore oraz wieloletni właściciel firmy Atari Corp.

Niektóre źródła podają imię i nazwisko wynalazcy jako Idek Tramielski lub Idek Trzmiel. Był polskim żydem i w czasie drugiej wojny światowej trafił do łódzkiego getta, a następnie do obozu w Oświęcimiu. Udało mu się przeżyć ten tragiczny okres i w 1947 roku wyemigrował do USA zmieniając nazwisko na Jack Tramiel.

W 1955 roku Tramiel wyjechał do Kanady, gdzie w Toronto założył firmę Commodore Portable Typewriter Company, która w latach siedemdziesiątych zmieniła nazwę na Commodore International. Zajmowała się ona sprowadzaniem, a później także produkującą maszyny do pisania. Po jakimś czasie firma ta zaczęła produkować kalkulatory i pracować nad komputerami. W 1960 roku została przeniesiona do Doliny Krzemowej w Kalifornii. Kalkulatory Commodore były popularne, ale pracowały w oparciu o układy scalone z Texas Instruments. Firma ta szybko sama wypuściła własne kalkulatory, które były tańsze i zaczęły wypierać urządzenia Tramiela. Postanowił on więc kupić firmę MOS Technology produkującą układy scalone, by nie być już więcej zależnym od dostawców podzespołów.
Po przejęciu firmy MOS wszystkie siły skupiono na pracach nad mikrokomputerami. Jednym z pierwszych efektów był Commodore PET, który pozwolił firmie uzyskać 700 mln dolarów przychodu oraz 88 mln dolarów zysku w 1983 roku. W 1984 roku zyski firmy zbliżyły się do miliarda dolarów.  Innym produktem firmy Tramiela było Commodore 64. Urządzenie to stało się jednym z najlepiej sprzedających się komputerów w historii. Od 1982 do 1994 roku sprzedano 17 mln urządzeń tego typu (dużo więcej, niż udało się to zrobić IBM, Atari i Apple’owi w tamtych czasach). Mimo sukcesów Jack Tramiel w wyniku starć z udziałowcami został zwolniony ze stanowiska prezesa firmy w 1984 roku.

Po odejściu z Commodore, Tramiel kupił Atari Corp. od Time Warner Communications i zaczął ostrą rywalizację ze swoją poprzednią firmą na rynku mikrokomputerów. Atari osiągało pewne sukcesy, ale w 1996 roku, z powodu kłopotów finansowych, jego właściciel musiał je sprzedać firmie JTS. W tym samym roku Tramiel przeszedł na emeryturę i wraz z żoną osiadł w Monte Sereno w Kalifornii.

Źródło: PCWorld.pl, Chip.pl

Użytkownicy trafili tutaj szukając: jacek trzmiel, jan trzmiel, JACK TRAMIEL ESEJ, nazwiska wynalazców komputerów, nazwisko wynalazcy internetu, programy komputerowe trzmiel, trzmiel wynalazca

Post navigation