Wydawca

(ang. Publisher) – Potocznie wydawca to właściciel strony internetowej, osoba która odpowiada za jej wygląd i treść.

W przypadku reklamy internetowej (w szczególności programu partnerskiego lub programu afiliacyjnego) wydawcą jest właściciel strony internetowej, który umieszcza reklamy na swojej witrynie – bądź to samodzielnie sprzedane, bądź pozyskiwane z sieci reklamowej lub programu afiliacyjnego. Dzięki umieszczeniu reklamy na swojej stronie może on na niej zarabiać.

Aby wydawca mógł rozpocząć zarabianie, musi na stronie umieścić specjalny kod reklamy oraz sprowadzić ruch na swoją witrynę. W zależności od ustalonego modelu rozliczeń wydawca otrzymuje wynagrodzenie za wyświetlenie reklamy (CPM lub CPD) lub za określony efekt określony przez reklamodawcę (modele efektywnościowe CPC, CPO, CPS, CPL itp.). W większości programów afiliacyjnych lub partnerskich wydawcą może być zarówno firma lub organizacja, jak również osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej.

Użytkownicy trafili tutaj szukając: czym zasłużył sie steve jobs, czym zasłużyli się Steve Jobs i, definicja firma, umieść slownik na strone