VRAM lub Video RAM, pamięć obrazu bądź frame buffer

(ang. Video Random Access Memory – pamięć video o dostępie swobodnym) – ogólne określenie na specjalny typ pamięci operacyjnej komputera, znajdującej się z reguły w postaci układów na karcie graficznej, przeznaczonej do przechowywania danych, które mają być wyświetlone na monitorze. Pełni zatem rolę bufora między procesorem a monitorem. Kiedy grafika wysyłana jest do wyświetlenia, najpierw musi zostać odczytana przez procesor jako „zwykłe” dane i zapisana w pamięci VRAM. Następnie dane są konwertowane przez RAMDAC z postaci cyfrowej na analogową, którą monitor zmienia na widzialny obraz. Obecne karty graficzne zawierają 64 lub 128 MB pamięci video (dawniej wielkość ta wynosiła 1, 2, 4 16 lub 32 MB). Wielkość niezbędnej pamięci obrazu zależy od stosowanej rozdzielczości, ilości kolorów, złożoności grafiki itp.
Większość form pamięci video to formy dwu-portowe, tzn. kiedy procesor zapisuje nowy obraz do pamięci video, monitor odczytuje wcześniej przesłane dane, by odświeżyć zawartość pamięci. Zasada dwu-portowości jest zasadniczą różnicą między video RAM a główną pamięcią RAM (główny RAM nie pozwala na jednoczesny zapis i odczyt danych). Por. SGRAM, WRAM, MDRAM, RDRAM.

Użytkownicy trafili tutaj szukając: pamiec vram karty graficznej, pamięć vram, jak sprawdzić video ram w komputerze, jak sprawdzić video ram, jak sprawdzić pamięć vram na karcie graficznej, jak sprawdzić pamięć vram, jak się sprawdza videoram, jak powiekszyc pamiec V ram, zwiększenie pamięci vram w laptopie, co to jest pamięć wideo w komputerze