Wielozadaniowość

– zdolność do wykonywania przez komputer więcej niż jednego zadania naraz. Wielozadaniowy system operacyjny potrafi wykorzystywać zasoby i dzielić je pomiędzy uruchomionymi procesami. W rzeczywistości procesor nie jest w stanie wykonywać dwóch operacji naraz, ale dzieli czas swojej pracy na krótkie odcinki dla każdego procesu, tak, aby nie było to zauważalne dla użytkownika, po czym wykonuje zadane mu zadania. Przykładem wielozadaniowego systemu jest Windows, Linux (w chwili obecnej prawie każdy system obsługuje wielozadaniowość).
Możliwość wielozadaniowości nie oznacza wcale, że na komputerze można uruchomić nieskończoną ilość procesów. Im więcej procesów jest uruchomionych, tym zadania wykonywane są wolniej, gdyż wyczerpują one dostępne zasoby w postaci pamięci RAM, dysku twardego i procesora.

Użytkownicy trafili tutaj szukając: wielozadaniowość systemu windows, wielozadaniowość windows, przykład systemu wielozadaniowego, na czym polega wielozadaniowość komputera, wielozadaniowość informatyka, wielozadaniowość w informatyce, wielozadaniowość komputera, wielozadaniowość definicja, windows wielozadaniowość, na czym polega wielozadaniowość w systemu windows