GIF z przeplotem lub interlaced GIF

– rodzaj zapisu pliku GIF, w którym obraz dzielony jest na pasma, które są odczytywane nie w kolejności z góry do dołu jak to ma miejsce w zwykłym pliku GIF, ale sekwencyjnie z zadanym porządku. Najpierw odczytywane są pasma podzielne przez 8, tj. 0, 8, 16, 24…, następnie rzędy co 4, tj. 4, 12, 20, 28…, potem pozostałe parzyste tj. 2, 6, 10, 14 i na końcu nieparzyste. Dzięki temu w pierwszej kolejności ładowana jest 1/8 obrazu, następnie 1/4, potem 1/3 i pozostała część obrazka.
Ten sposób zapisu i odczytu pliku GIF miał zastosowanie przy wolnych połączeniach internetowych. Dzięki przeplotowi plik GIF nie ładował się od góry do dołu tak jak to miało miejsce w pliku bez przeplotu (co sprawiało że obrazek był dopiero widoczny po pełnym załadowaniu) ale pasami na całej wysokości obrazka (co sprawiało że na początku obraz był niewyraźny, potem w miarę ładowania stając się coraz bardziej wyraźnym, jednakże od początku było już widać co jest na całym obrazku a nie tylko jego górnym obszarze). W miarę przyspieszania łączy internetowych, przeplot w plikach GIF jest niezauważalny (obrazek ładuje się tak szybko, że nie widać efektu mniejszej wyrazistości obrazka na początku ładowania się pliku z serwera).

Załadowany do połowy plik GIF (po lewej zwykły, po lewej z przeplotem)

Załadowany do połowy plik GIF (po lewej zwykły, po lewej z przeplotem) (źródło: webstyleguide.com)

Użytkownicy trafili tutaj szukając: przeplot gif, gif z przeplotem, co to jest gif z przeplotem, obraz przeplot, obraz z przeplotem, plik gif obrazy