USB OTG, OTG lub USB On-The-Go

Logo USB On-The-Go (USB OTG)

Logo USB On-The-Go (USB OTG)

Tryb pracy urządzeń podłączonych do złącza USB, w którym urządzenie takie jak odtwarzacz muzyki (np. MP3 player), tablet czy telefon komórkowy działa w trybie hosta (gościa) pozwalając na podłączanie do niego zewnętrznej pamięci (pendrive lub zewnętrzny dysk), kamery cyfrowej, myszki, klawiatury czy modemu GSM/3G/4G/LTE. Dotychczas do tabletów czy komórek nie można było podłączać zewnętrznych urządzeń – telefon lub tablet można było podłączyć do komputera, który pełnił rolę modemu lub pamięci zewnętrznej (pamięć wewnętrzna telefonu lub karta pamięci w telefonie). W trybie OTG urządzenia mogą zamienić się rolami i to telefon może być głównym urządzeniem, do którego podłączane są akcesoria lub inne urządzenia. Ważnym elementem standardu OTG jest fakt, że gniazdo USB urządzenia, do którego podłączamy jakieś akcesoria, ma zasilanie a nie pobiera z niego energii (jakkolwiek gniazdo mini-USB smartfona obsługujące tryb OTG pełni dwojaką rolę – pobiera energię z ładowarki podczas ładowania, ale również zasila podłączony do smartfona pendrive).

Urządzenia w trybie On-the-go „dogadują się” między sobą i tworzą połączenie ustalając który z nich będzie urządzeniem podrzędnym (który określa się jako slave lub urządzeniem peryferyjnym), a który nadrzędnym (określanym jako host lub master).

Do podłączenia urządzenia USB w trybie OTG należy zaopatrzyć się w odpowiedni kabel lub przejściówkę aby na przykład podłączyć do smartfona (męska wtyczka micro-USB) myszkę lub pendrive (duża żeńska wtyczka USB).

Użytkownicy trafili tutaj szukając: slownik informatyczny system operacyjny pendrive