O czym warto pamiętać wybierając hosting dla firmy?

Serwer dedykowany

Hosting to codzienność właściwie każdego przedsiębiorstwa, które posiada jakiekolwiek zasoby w postaci serwisu czy strony internetowej. Oznacza to, że wybór odpowiedniej usługi spośród dostępnych na rynku stanowi o bezpieczeństwie i komforcie działania całego systemu firmowego. Warto więc bacznie przyjrzeć się poszczególnym typom usług, aby wybrać tę najbardziej odpowiednią.

Jeszcze do niedawna najbardziej popularne wśród firm były serwery dedykowane. Przede wszystkim dlatego, że zapewniają duże bezpieczeństwo przechowywania zasobów. Pojęcie serwer dedykowany wiąże się z tym, że klient wykupując usługę jest jedynym użytkownikiem fizycznej maszyny. Oznacza to, że aplikacje instalowane przez innych usługobiorców nie mają wpływu na pracę środowiska wirtualnego stworzonego na danym serwerze. Jest to główna zaleta serwerów dedykowanych.

Niestety, korzystanie z maszyny fizycznej jako serwera, jest też największym problemem w tego typu usługach. Wiąże się to bowiem z faktem, że awaria komputera będącego serwerem powoduje, że cały biznes staje. Nie ma możliwości przeniesienia zasobów na inny serwer, aby zachować ciągłość pracy. Oznacza to poważne straty dla firmy, tym bardziej, że także w innych sytuacja, jak na przykład naprawa czy modernizacja serwera, konieczne jest wyłączenie serwisu na jakiś czas. Okazuje się, że nawet zwykłe dołożenie kości RAM może być przyczyną strat w firmie korzystającej z serwera dedykowanego.

Korzystanie z maszyn fizycznych jako serwerów wiąże się także z tym, że używana przez firmę serwerownia musi mieć określoną lokalizację, czy to w siedzibie firmy czy innym wynajętym miejscu. Takie rozwiązanie to również koszty związane z zakupem sprzętu oraz oprogramowania. A także dodatkowy sztab informatyków czuwających nad sprawną pracą systemu. Wszystko to są inwestycje, które nie koniecznie muszą być trafione. Niezwykle trudno jest bowiem przewidzieć przyszłe zapotrzebowanie firmy i w związku z tym postawić serwer o odpowiedniej mocy. Zarówno zbyt duża moc, jak i zbyt mała, serwera może narazić firmę na poważne straty, a także problemy z działaniem systemu.

W przypadku mniejszych firmy, których działalność nie skupia się wokół działu IT, serwer dedykowany to nie dość, że kosztowne, to na dodatek bardzo nieopłacalne rozwiązanie. Przede wszystkim dlatego, że takie przedsiębiorstwo zamiast skupiać się na tym, co jest ich właściwą działalnością, poświęca część zasobów na sprawy związane z działaniem serwerów.

Warto także pamiętać o tym, że wykupując konkretną usługę klient dostaje ściśle zdefiniowane parametry, które nie łatwo jest zmienić. Oczywiście można to zrobić, jednak wymaga to nakładów finansowych i negocjacji z dostawcą usługi, co wiąże się także ze stratą cennego czasu i zasobów ludzkich. Nie mówiąc o tym, że każdorazowe dostawienie czy wynajęcie kolejnego serwera i jego konfiguracją zabierają mnóstwo czasu. Ponadto w przypadku serwera dedykowanego klient płaci za niego nawet wtedy, kiedy z niego realnienie korzysta, co jest sytuacją bardzo niekomfortową.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę cloudox.pl/ specjalizującej się w dedykowanych serwerach w chmurze.