Dłuższe życie każdego laptopa czyli jak dbać o baterię notebooka

Bateria do notebooka/laptopa

Notebooki i laptopy to najbardziej popularne urządzenia przenośne służące ludziom do pracy. Jeszcze chwilę ich miejsce zajmą tablety, ale póki co, to właśnie osobiste komputery przenośne są tymi najczęściej wybieranymi narzędziami pracy. A ponad 40% Polaków według badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Samsung zabiera je na wakacje, by podczas wolnego czasu korzystać z nich i surfować po Internecie.

Co wpływa na popularność przenośnych komputerów wśród ich dorosłych użytkowników? Według cytowanych już wcześniej badań aż 48% respondentów odpowiedziało, że najważniejsze dla nich są baterie do laptopów. To one powodują, że komputery mogą wytrzymać dłuższą pracę bez konieczności podłączania ich do prądu. Wpływa to również na możliwość używania ich w różnych miejscach, w których nie ma możliwości dostępu do gniazdka elektrycznego. I choć tablety zaczynają dorównywać w popularności, to jednak nadal nie są tak wytrzymałe jak ich technologiczni poprzednicy.

Ci, którzy zmuszeni są do częstego korzystania z tylko i wyłącznie z zasilania pochodzącego z baterii do laptopów doskonale wiedzą, z jakich wytycznych muszą korzystać, by te wytrzymały jak najdłuższy czas pracy. Wskazówki od nas? Przede wszystkim przyciemnij ekran główny komputera. Nie musi on błyszczeć jak gwiazda wśród fleszy na czerwonym dywanie. Wystarczy na tyle przyciemnić by zmniejszyć pracę baterii do laptopów. Ten trik pozwala też odpocząć oczom, które po długim czasie pracy przed ekranem komputera potrafią łzawić i piec niemiłosiernie. Drugą praktyczną wskazówką jest odłączenie wszelkich niepotrzebnych sprzętów i funkcji. Podobnie jak w telefonach komórkowych bluetooth pochłania bardzo dużo energii. Warto go wyłączyć na czas korzystania z komputera niepodłączonego do zasilania zewnętrznego. Ponadto sporo ludzi pracuje z podłączonymi dyskami zewnętrznymi. To również pobiera energię, dlatego stosuj je wtedy, kiedy musisz! Ostatnią praktyczną wskazówką jest zastanowienie się, czy wszystkie programy, które masz otwarte są Ci potrzebne. Niektóre multimedia spokojnie mogą być wyłączone. Podczas, kiedy pracujesz, np. piszesz tekst, a w tle masz włączone programy do obróbki zdjęć lub film albo cały album muzyczny, to niestety musisz liczyć się z tym, że Twoja bateria długo nie pociągnie.

A jak poprawnie używać baterii do laptopów, aby nie traciły one za wcześnie swojej żywotności? Przede wszystkim należy unikać stałego podłączenie baterii do prądu i naładowania jej do 100%. Utrzymywanie jej w tej formie niestety nie zapewni jej długiej żywotności. To samo dotyczy stanu odwrotnego, czyli totalnego rozładowania akumulatorów.

Jeżeli już wyciągasz baterie, aby na czas podłączenia do prądu mogła ona „odpocząć”, to pamiętaj o pozostawieniu jej naładowanej do połowy, tak aby powoli traciła swoją energię. Garść porad z Internetu o trzymaniu baterii pod kocem lub co gorsza w lodówce należy schować między książki i lepiej posłuchać rady fachowców, aby po prostu schować ją w suchym i chłodnym miejscu. Dobrze jest też zadbać o to, aby podczas używania baterii do laptopów nie przegrzewać ich. Odpowiedni układ chłodzenia i ich procesy, które zachodzą w komputerze, to podstawa dobrze funkcjonującego zasilania. Pamiętaj o tym!

Jeżeli chcesz zachować dłuższą żywotność baterii, dobrze jest zastosować wyżej wskazane praktyczne i sprawdzone rady, które pozwolą cieszyć się laptopem dłużej niż mogłoby się to wydawać. Oprócz ograniczeń, które należy stosować w trakcie pracy na baterii, należy również pamiętać o tym, co należy robić, kiedy laptop łącznie z jego baterią są w trakcie ładowania. Dzięki tym prostym trikom na pewno bateria zachowa swoją energię oraz wydajność na dłużej.

Artykuł napisany przy współpracy ze sklepem z akcesoriami do laptopa http://www.laptopshop.pl