DC lub Datacenter, data center, centrum obliczeniowe Google

Google jako jedna z największych wyszukiwarek internetowych świata opracowała oryginalną koncepcję przechowywania i przetwarzania tak wielkiej ilości informacji jak zawartość (prawie) wszystkich stron internetowych na świecie. Wszystkie dane o stronach przechowywane są w tzw. datacenter. Są to autonomiczne ośrodki zbudowane z kilkunastu-kilkudziesięciu serwerów odpowiedzialnych za przechowywanie indeksu stron oraz przetwarzanie zapytań. Jeden datacenter (w skrócie określany jako DC) wymienia informacje z innymi datacenter w celu utrzymania jak najlepszej aktualności indeksu. Jednak z uwagi na ogromną ilość danych i skomplikowany algorytm obliczeń dokonywanych przez centra danych, wielokrotnie występują rozbieżności w wynikach wyszukiwania.
Każdy internauta po wpisaniu adresu www.google.com (lub regionalnego adresu dla danego kraju, np. www.google.pl) jest łączony z losowym datacenter, który serwuje mu wyniki na zadane wyszukiwarce zapytanie. Użytkownik może więc dostawać różne wyniki w zależności od wylosowanego datacenter.
Google czasem w sposób zamierzony desynchronizuje datacenter by utrudnić pozycjonowanie stron www lub na niektórych DC uruchamia nowe algorytmy wyszukiwania etc. Aby więc w pozycjonowaniu określić właściwą pozycję strony, zazwyczaj wyciąga się średnią z zadanego okresu n apodstawie wyników z kilku DC.

Użytkownicy trafili tutaj szukając: DC google