Canon Components

Logo firmy Canon

Logo firmy Canon

Historia:
Firma Canon, pierwotnie Kwanon, zawdzięcza swój rodowód japońskiej bogini miłosierdzia. Inspiracji nazwy pierwszego aparatu fotograficznego również należy szukać w genealogii firmy. Właśnie dzięki aparatom fotograficznym zasłynął Canon, z czasem stając się koncernem światowym. A zaczęło się dość niepozornie w 1933 roku w Tokio, gdzie dwaj cioteczni bracia: Goro Yoshida i Sabiro Uchida założyli Laboratorium Precyzyjnych Urządzeń Optycznych. Sabiro Uchida zdając sobie sprawę z opóżnienia Japonii w stosunku do zachodnich krajów europejskich dysponujących zarówno dużym potencjałem finansowym jak i doskonałą technologią, stawia sobie szczytny cel: zaproponować własne rozwiązania techniczne, podnieść jakość wykonania lecz ceny produktów powinny pozostać przystępne. Pozyskuje dla swej koncepcji Takeshi Mitarai (ówczesnego prezesa japońskiego Czerwonego Krzyża) zakładając wraz z nim w 1937 roku Przedsiębiorstwo Optyki Precyzyjnej z kapitałem początkowym: milion jenów. Pierwotnie konkurowali z Leicą i Contaxem stopniowo ulepszając technologię i zdobywając coraz szerszy rynek konsumencki. Przełomowym momentem w historii Canona stał się rok 1950. Pamiętnego roku Takeshi Mitarai zaproszony do siedziby amerykańskiej firmy Bell & Howell wyjednuje korzystne dlań warunki wejścia w kooperację. Dzięki temu złamane zostało obowiązujące wówczas Japonię embargo. Kolejną rewelacją był pierwszy kalkulator elektroniczny (Canola 130), wyprodukowany w 1962 roku.

Siedziba firmy Canon

Siedziba firmy Canon

Następnie zasłynął dzięki produkcji faksów i kopiarek (1970 rok – pierwsza kopiarka na papier zwykły) i urządzeń wielofunkcyjnych, stając się obecnie wiodącym koncernem w zakresie urządzeń biurowych.Ważną datą okazał się 1996 rok, kiedy to Canon przyczynił się do wybudowania osiedla domków jednorodzinnych, których dachy wykonano z bateri słonecznych zasilających energię elektryczną wewnątrz budynku. Prowadził również badania w zakresie mikrobiologii wytwarzając bakterie zdolne rozkładać trójchloroetylen dwadzieścia pięć razy szybciej niż rozwiązania dotychczas stosowane.
Rok 1996 stał się również świadkiem narodzin idei foto-realizmu dla drukarek atramentowych Bubble Jet (doskonalsze odwzorowanie rzeczywistości dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań). Canon opracował także technologię SED (Wyświetlacz Przewodnictwa Powierzchniowego), która może być wykorzystywana do produkcji telewizorów niespotykanej grubości tzn. tak cienkich, że można je powiesić na ścianie jak obraz. Wśród aparatów fotograficznych pojawił się nowy model IXUS Z 90 posiadający obiektyw o zmiennej ogniskowej 22.5-90 mm z możliwością zoom 4x oraz pięciopunktowy układ hybrydowy sterujący automatyką ostrości.
W 1997 roku Canon został ponownie jednym z czołowych zwycięzców w zakresie wynalazczości w USA. Canon stał się firmą globalną obejmującą swym zasięgiem 120 państw.
Polska siedziba firmy mieści się w Warszawie przy ulicy Racławickiej 146. To tutaj rozpoczęto działalność w 1997 roku, po to by w ciągu dwóch następnych lat stworzyć, niemal od podstaw, całe zaplecze biurowe i serwis obsługi klienta.

Oferta firmy Canon obejmuje:
– urządzenia związane z automatyką biurową (szeroką gamą kopiarek czarno-białych i kolorowych, faksy);

– peryferia komputerowe (drukarki, skanery, aparaty cyfrowe);

– sprzęt foto i video.

Kontakt:
Canon Polska Sp. z o.o.
ul. Racławicka 146
02-117 Warszawa
hotline: (022) 572 30 00, fax: (022) 572 30 11
www.canon.com.pl, canon@canon.com.pl