Tworzenie aplikacji na iOS krok po kroku

W obecnych czasach każdy z użytkowników smartfona posiada kilkadziesiąt różnych aplikacji zainstalowanych na telefonie. Aplikacje w porównaniu do stron internetowych działają w wielu zastosowaniach zdecydowanie szybciej lub moga posiadać funkcje niedostępne z poziomu przeglądarki (np. skanowanie kodów kreskowych). Stąd też wiele firm decyduje się na stworzenie aplikacji dla swoich użytkowników lub pracowników. Dzięki temu użytkownik końcowy jest w stanie wykonać zadanie na smartfonie zdecydowanie wygodniej i szybciej.

Przykłady aplikacji mobilnych:

  • aplikacja do skanowania etykiet przyjmowanych lub wydawanych paczek kurierskich przez kuriera czy aplikacja do śledzenia statusu paczki w trasie
  • aplikacja zakupowa będąca odpowiednikiem sklepu internetowego ze zintegrowanymi uproszczonymi formami płatności (np. Google Pay czy Apple Pay)
  • aplikacje medyczne śledzące stan zdrowia pacjenta (np. puls, ciśnienie, poziom cukru we krwi)
  • aplikacja dla handlowców do prezentacji oferty firmy u potencjalnych klientów
  • aplikacja do bankowania on-line

Twoja plikacja może wykorzystywać cały ogrom funkcjonalności smartfona, np. łączność WIFI, 3G/4G i Bluetooth, położenie na bazie GPS, WIFI czy Bluetooth (beacony), komunikację z beaconami czy przez moduł NFC (np. płatności zbliżeniowe), korzystanie z aparatu lub kamery, odczytywanie kodów QRCode, kodów kreskowych, AZTEC, rozpoznawanie obrazów i wiele innych.

Aby stworzyć aplikację na iOS czy dowolne inne środowisko (np. Google Android), należy rozpocząć od zaplanowania jej głównego celu (sprzedaż, obsługa klienta końcowego cczy wspieranie pracownika w pracy), a dopiero potem poszczególne funkcjonalności (przy czym funkcjonalności powinny być ukierunkowane pod cel aplikacji, nigdy odwrotnie!).

W następnej kolejności należy przygotować widoku ekranów aplikacji – jeśli posiadamy odpowiednią wiedzę i doświadczenie, możemy zrobić to sami, możemy również skorzystać z pomocy firmy specjalizującej się w projektowaniu aplikacji która wspomoże nas doświadczeniem specjalisty od UX.

Później pora na grafika, który zaprojektowane ekrany aplikacji ubierze w piękną grafikę.

Na koniec czas na implementację naszych założeń w kod aplikacji. To oni przełożą grafikę i funkcjonalności w gotową aplikację. Projekt może powstawać w iteracjach (np. w metodyce Agile lub Scrum) lub w całości za jednym razem (ale należy przewidzieć w przyszłości jej aktualizację, poprawki i dostosowanie do kolejnych wersji systemu iOS i urządzeń).

Zaprojektowanie i realizację aplikacji od A do Z możesz zlecić firmom, które specjalizują się w tym zadaniu (np. ITGenerator) lub też część działań wykonać w ramach własnych zasobów (albo projektowanie albo wykonawstwo) a resztę wykonać we współpracy z zewnętrznym partnerem. Pamiętaj również o wypromowaniu aplikacji – bez niej nikt nie będzie pobierał i instalował jej na swoim urządzeniu, jeśli się o niej nie dowie.