Early adopter

– firma, organizacja lub osoba, która wdraża u siebie aplikację jeszcze przed przygotowaniem ostatecznej wersji tego oprogramowania przez producenta. Producent udostępnia wersję swojego produktu do testów przed oficjalnym wydaniem oprogramowania do sprzedaży dzięki czemu możliwe jest przetestowanie oprogramowania odpowiednio wcześniej. Early adopter to po prostu tester oprogramowania w wersji testowej.

Jednym ze popularniejszych programów udostępnionych do wdrożenia w rozwojowej wersji był Windows Server 2008 (RC1). Także SAP udostępnia wybranemu gronu klientów i partnerów nowe wersje oprogramowania jeszcze przed ich wprowadzeniem na rynek, w tzw. fazie Ramp-Up.

Korzyści z wdrożenia rozwojowych wersji oprogramowania:
– zweryfikowanie funkcjonalności nowej wersji,
– zaplanowanie z wyprzedzeniem procesu migracji,
– przygotowanie do niej środowiska IT,
– bezpośredni kontakt ze specjalistami u producenta,
– dostęp do dodatkowych szkoleń,
– obniżka ceny licencji po podjęciu decyzji o zakupie finalnej wersji.

Do testów jako early adopter należy podejść z ostrożnością i wziąć pod uwagę ewentualne zagrożenia, np. nieujawnione wcześniej błędy w kodzie programu lub sposobie jego działania. Choć trzeba przyznać, że producenci aplikacji zwykle udostępniają do zewnętrznych testów oprogramowanie w późnej fazie beta lub praktycznie ukończone – tzw. Release Candidate.

Użytkownicy trafili tutaj szukając: early adopter, early adopter definicja, early adopter proz