Glossy lub glare

– określenie to tyczy się matryc w laptopach oraz monitorów i telewizorów i oznacza błyszczącą powłokę wyświetlacza. Powłoka typu glare oznacza zazwyczaj błyszczącą szklaną szybę, która zapewnia lepsze odwzorowanie barw i szerszy kąt widzenia niż powłoka matowa, ale przez powstawanie odblasków na jej powierzchni praca przy dużym oświetleniu jest utrudniona.
Zazwyczaj każdy producent wyświetlacza nazywa swoją powłokę typu glossy własną nazwą, zachwalając tą nazwą najczęściej czystość obrazu i dobre odwzorowanie kolorów, pomijając zaś zupełnie wadę w postaci „efektu lustra” czyli odbijania się na matrycy całego otoczenia przy zbyt intensywnym świetle.
Inne nazwy na określenie Glossy w zależności od producenta:
Acer: CrystalBrite, CineCrystal
Acorn: Vybrio
AG Neovo: NeoV Optical Filter
Ahtec: Glare
Alienware: ClearView
Apple: Glossy Display
ASUS: Color Shine
Averatec: AveraBrite
Dell: TrueLife
Edge10: Optic10 Toughened Optical Glass
Everex: Diamond Brite
Fujitsu: Crystal View, SuperFine
GammaTech: DuraBrite
Gateway: Ultrabright
HP/Compaq: BrightView Infinity
IBM/Lenovo: VibrantView
LG: Fine Bright
NEC: OptiClear, SuperShine
Packard Bell: Diamond View
ProStar: GlassView
Sager: Super Clear Glare Type
Samsung: SuperBright
Sony: XBRITE, X-black, Clear Bright, Clear Photo LCD
Toshiba: TruBrite, Clear SuperView

Przeciwieństwem do wyświetlacza typu glare jest wyświetlacz non-glare lub anti-glare, który zapewnia ochronę przed odbijaniem się światła od powierzchni wyświetlacza, zmniejsza jednak kontrast i zaburza odwzorowanie kolorów oraz ogranicza kąt widzenia obrazu na monitorze.

Użytkownicy trafili tutaj szukając: powłoka glare, ekran glossy, Co to znaczy glare, co znaczy glare, efekt glare, trubrite vs glare, glare, glare co to znaczy, glossy co to znaczy, jaka matryca glossy glare