ACPI

(ang. Advanced Configuration and Power Interface) – standard zarządzania energią opracowany przez firmy Intel, Microsoft i Toshiba, który znacznie zwiększa możliwości oferowane przez APM. ACPI ustala, jak BIOS, system operacyjny i urządzenia komunikują się nawzajem w sprawie poboru energii.

Możliwości ACPI (zależne systemu operacyjnego):

  • użytkownik może ustawić, po jakim czasie urządzenie, tj. monitor, samoczynnie się wyłączy;
  • użytkownik przenośnego komputera (np. notebooka) może ustawić niski pobór mocy urządzeń, w sytuacji gdy bateria zaczyna tracić swój zapas mocy, co pozwala na działanie tylko niezbędnym aplikacjom, a deaktywowanie zbędnych, które niepotrzebnie zabierają prąd;
  • system operacyjny może obniżyć szybkość zegara procesora, kiedy aplikacje nie potrzebują pełnej szybkości pracy procesora;
  • system operacyjny może zredukować pobór mocy, wyłączając niektóre nieużywane podzespoły komputera;
  • komputer może wejść w stan czuwania lub hibernacji (uśpienia), kiedy nie jest używany; system zostanie obudzony w przypadku nadejścia połączenia modemowego lub użycia myszki lub klawiatury. Przed wprowadzeniem komputera w ten stan cała zawartość pamięci RAM jest zapisywana na dysku, aby po obudzeniu komputera można było nadal na nim pracować bez utraty jej zawartości.

    Użytkownik sam ustawia w systemie operacyjnym, kiedy urządzenia takie jak dyski twarde, napędy CD-ROM czy drukarki są włączane lub wyłączane. ACPI jest obsługiwane przez Windows 98, 2000 i następne. W przyszłości urządzenia zrealizowane według tych wytycznych będą dostępne w każdym momencie, co oznacza, że nie będzie potrzeba czasu na uruchomienie komputera, ładowanie systemu operacyjnego i startowanie aplikacji.