Debian

Logo systemu Debian

Logo systemu Debian

– jedna z dystrybucji popularnego i całkowicie darmowego systemu operacyjnego, opartego na jądrze Linuxa i innych komponentów rozprowadzanych na zasadzie licencji GNU. Debian może być ściągnięty z Internetu lub za drobną opłatą, pokrywającą koszty nośnika, przesłany na płycie CD. Jako oprogramowanie typu open-source Debian tworzony jest przez ponad 500 programistów, skupionych wokół stowarzyszenia Debian Project. Nowa, uaktualniona wersja systemu jest wydawana raz na jakiś czas, zazwyczaj po wielu dokonanych zmianach w systemie. Pomoc i serwis systemu dostępne są poprzez subskrybowaną listę mailingową.
Debian obsługuje ponad 4000 bezpłatnych aplikacji, które można ściągnąć z Internetu. Mimo, że szeroko stosowane aplikacje tj. Microsoft Word lub Excel nie działają w tym systemie, dostępne są ich odpowiedniki, które nierzadko nie ustępują pierwowzorom a czasem je przewyższają.
Debian był jednym z pierwszych projektów udostępniania darmowego oprogramowania. Zapoczątkowany został w 1993 roku przez Iana Murdocka. Angielska wymowa słowa Debian brzmi [dibien] i pochodzi od imienia żony twórcy – Debry. Por. Red Hat.