Driver lub sterownik

(ang. device driver) – jest to mały program, który kontroluje pewne urządzenie zainstalowane w komputerze. Są więc sterowniki do drukarek, monitorów, CD-ROM-ów, wszelkich kart rozszerzeń itd. Wiele sterowników wbudowanych jest w system operacyjny, więc z działaniem większości urządzeń nie powinno być problemu. Jeśli jednak zakupione zostało urządzenie, do którego brak jest sterownika w systemie, należy zainstalować sterowniki dostarczone wraz z urządzeniem. Najlepiej używać sterowników dostarczonych osobiście przez producenta urządzenia, ponieważ te dostarczone wraz z systemem operacyjnym są nieraz nieaktualne, mają błędy i nie wykorzystują pełnych możliwości danego sprzętu. Najbardziej „uczulonymi” na punkcie driverów urządzeniami są karty graficzne. W tym przypadku sterownik musi dokładnie pasować do używanej karty, i najlepiej jeśli jest aktualny – czasami karta działa lepiej lub gorzej zależnie od wersji sterownika.
Sterownik ma za zadanie zmieniać komendy wejścia/wyjścia na instrukcje rozumiane przez urządzenie – pośredniczy zatem w „porozumiewaniu” się systemu operacyjnego z urządzeniem.
Specjalnym rodzajem sterownika jest wirtualny sterownik (ang. virtual device driver), który różni się tym od zwykłego, że można na bierząco zmieniać ustawienia obsługiwanego przez niego urządzenia zależnie od potrzeb. Taki sterownik w systemie Windows posiada rozszerzenie VXD. Pozostałe sterowniki posiadają rozszerzenie DLL lub EXE.