Duron

– tani procesor firmy AMD przeznaczony dla użytkowników domowych i małego biznesu.

W procesorze Duron zastosowano kilka nowych technologii, których nie było dotąd w żadnym innym konkurencyjnym procesorze. Jedną z nich jest szybka magistrala systemowa FSB EV6 taktowana częstotliwością 200 MHz (100 MHz DDR), o trzykrotnie większej przepustowości niż w procesorach Celeron (66 MHz). Ma to szczególne znaczenie podczas pracy z aplikacjami przetwarzającymi duże ilości danych takimi, jak odtwarzacze MP3, DVD, DivX, programy do edycji wideo itp.

Najważniejsze cechy architektury procesorów Duron:

  • wielopotokowa, dziewięciojednostkowa, superskalarna architektura x86 zaprojektowana specjalnie dla dużych częstotliwości
  • potokowa superskalarna jednostka zmiennoprzecinkowa
  • trzy potoki służące do adresowania danych, trzy do obliczeń zmiennoprzecinkowych i trzy do wykonywania instrukcji koprocesora x87, 3DNow! i MMX
  • zaimplementowana rozszerzona technologia 3DNow! i MMX; nowe instrukcje zawarte w Enhanced 3DNow! wspomagają obliczenia stałoprzecinkowe, poprawiają wydajność pracy w aplikacjach internetowych i przy odtwarzaniu MP3
  • zaawansowane dynamiczne przewidywanie skoków do rozkazów.
  • magistrala systemowa 200 MHz EV6
  • wydajna architektura pamięci cacheNiewiele wcześniej od Duronów w sprzedaży pojawiły się nowe Athlony o kodowej nazwie „Thunderbird”. Obydwa rodzaje procesorów przystosowane są do pracy w gniazdach Socket A, czyli 462-pinowych złączach. Celerony zaś mają 370 wyprowadzeń i są montowane w gniazdach Socket 370. Socket 7 (dla procesorów AMD K6-2 i K6-III) odeszło w zapomnienie.
    Procesor Duron firmy AMD

    Procesor Duron firmy AMD

    Wykonany w technologii 0,18 mikrona Duron jest zasilany napięciem 1,6 V. 700-megahercowy model zużywa prawie 23 W mocy. Powierzchnia „krzemu” Durona głównie za sprawą mniejszej ilości pamięci cache, zajmuje 100 milimetrów kwadratowych. Znajduje się na niej 25 milionów tranzystorów. Duron posiada 64 KB pamięci L2 cache i 128 KB pamięci L1 cache co jest swoistym ewenement, ponieważ jako jedyny ma większą pamięć cache poziomu L1 niż L2. W skład nowej architektury 16-drożnej pamięci cache L2 Duronów wchodzi 64-bitowa magistrala danych. Dzięki temu przepustowość danych w procesorach Socket A wzrosła do 1,6 GB/s. Pamięć cache L2 została całkowicie zintegrowana z rdzeniem CPU. Dzięki temu cache może teraz pracować z pełną częstotliwością rdzenia. Duron jest układem typu RISC. Wykonuje on krótkie i proste rozkazy RISC o stałej długości, ale nadal musi tłumaczyć długie i skomplikowane instrukcje CISC (ang. Complex Instruction Set Computer), aby zachować zgodność z x86. Zajmuje się tym dekoder instrukcji, który może pobrać aż trzy rozkazy jednocześnie. W ciągu jednego cyklu zegara przetwarzane są trzy instrukcje bezpośrednie lub jedna złożona. Materiał wynikowy w postaci makrooperacji trafia do 72-wejściowej jednostki przetwarzania instrukcji (ang. Instruction Control Unit). Stamtąd rozkazy trafiają już do jednostek obliczeń stało- lub zmiennoprzecinkowych.

    Durona wyposażono w 6-drożną jednostkę stałoprzecinkową i trójdrożną zmiennoprzecinkową. Pierwszy z kanałów FPU (ang. Floating Point Unit – jednostka zmiennoprzecinkowa) odpowiada za odejmowanie i dodawanie, drugi za mnożenie i dzielenie, a trzeci za inne, bardziej skomplikowane operacje na danych i ich transmisję. Moc procesorów Socket A tkwi w tym, że operacja mnożenia i obliczenia podwójnej precyzji wykonywane są tylko podczas jednego cyklu zegara.

    Duron jest układem superskalarnym, czyli może wykonywać kilka instrukcji jednocześnie. Ogólnie rzecz ujmując, każdy z takich procesorów składa się z modułów realizujących różne funkcje – dekodowanie i przetwarzanie rozkazów, składowanie i transfer danych. Jednym z ważniejszych elementów jest tablica przewidywań skoków (ang. branch prediction table), w której przechowane mogą być maksymalnie 2048 adresy rozgałęzień programu. Jest ona czterokrotnie większa od tablicy zaszytej w procesorze Pentium III. W 95% przewidywania skoków w Athlonie okazują się skuteczne, w Pentium III tylko w 90%.

  • Użytkownicy trafili tutaj szukając: amd duron

    Post navigation