– zabezpieczenie przed kopiowaniem płyt CD-ROM i nielegalnym uruchamianiem programów ze skopiowanych płyt. Wykorzystuje ono problem z programami do nagrywania płyt. Podczas kopiowania pojawia się błąd informujący, że nie możemy skopiować takowego programu.
Jak to sprawdzić? Przy przegrywaniu należy spojrzeć na zawartość płyty. Standardowo zawsze na pierwszym miejscu są umiejscowione dane (data track) i ewentualnie muzyka (audio tracks). Cała sztuka polega na tym, że na końcu tak zabezpieczonej płyty dodawana jest dodatkowa sekcja z danymi (czyli dodatkowy data track). Jest to niezgodne ze standardem ISO dlatego też nagrywarki nie radzą sobie z tym. Możliwe kombinacje tego zabezpieczenia to:
data track1 + data track2
data track1 + audio tracks + data track2.
Data track1 jest bezpośrednio powiązana z Data track2, dlatego też nie możemy tej drugiej ominąć przy nagrywaniu. Dzisiejsze programy do wypalania (np: Nero lub CDRWIN) mają bardzo przydatną opcję Ignore Illegal TOC. Jeżeli ją wykorzystamy to ominiemy to zabezpieczenie i problem z głowy. Jednak możemy też się spotkać z podwójnym zabezpieczeniem. Często dodatkowo dodawane są Dummy Files (olbrzymie pliki ok. 600 MB przeważnie 4 sztuki), które mogą utrudnić sprawę przy zgrywaniu płyty. Zabezpieczenie Illegal TOC nie jest zabezpieczeniem komercyjnym i może być stosowane przez każdego użytkownika nagrywarki do zabezpieczania własnych płyt CD. Przykłady gier posiadających to zabezpieczenie: Commandos, Gangsters, Nice 2, Tomb Raider 3, ChampionShip Menager 2000/2001, Thief – The Dark Project, X-Beyond Frontier. Por. Physical Errors, SecuROM, Dummy files, Key2Audio, LaserLock, Librypt, SafeAudio, SafeDisc 2, Tages, CD-check, Cactus Data Shield.
UWAGA! TWORZENIE ORAZ UŻYWANIE NIELEGALNYCH KOPII PROGRAMÓW JEST NIELEGALNE.