IRC

(ang. Internet Relay Chat) – jest to narzędzie pozwalające na wzajemną konwersację użytkowników Internetu w czasie rzeczywistym, przy użyciu klawiatury. Możliwe jest również przesyłanie plików pomiędzy rozmówcami. IRC jest zorganizowany jako sieć serwerów, akceptujących połączenia ze strony programów użytkowników. Największe sieci IRC obsługują do 15 000 osób naraz. Pierwsza aplikacja IRC powstała w 1988 r. w Finlandii. Obecnie usługa IRC jest dostępna w ponad 60 państwach.

Po uzyskaniu połączenia z takim serwerem użytkownik wybiera kanał, który jest nazwą odpowiadającej mu dyskusji. Po wybraniu kanału wszystko, co napisze użytkownik, zostanie w nim wyświetlone. Nie ma ograniczeń liczby uczestniczących w dyskusji osób ani kanałów (tematów) dyskusyjnych.
Informacje praktyczne:
Ponieważ IRC jest systemem jednorodnym, istnieje wiele dobrych programów – klientów dostępnych jako shareware. Dla komputerów PC najwygodniejszym i najprostszym rozwiązaniem jest użycie programu mIRC, który znajduje się na stronie http://www.mirc.co.uk/

Gdy pobrałeś z Sieci lub zainstalowałeś z innego ąródła klienta IRC, powinieneś go odpowiednio skonfigurować. W zależności od programu, będziesz musiał dokonać rejestracji, czyli wpisać swoje nazwisko, adres poczty elektronicznej itd. i wybrać pseudonim. Następnie należy podłączyć się do serwera IRC (podstawowy zestaw serwerów dostarczony jest wraz z oprogramowaniem). Jeśli wreszcie udało Ci się podłączyć do serwera, napisz list, aby uzyskać listę wszystkich dostępnych na nim kanałów. Interfejs mIRC-a korzysta z linii poleceń, zatem aby uruchomić jakąś funkcję, musimy wpisywać komendy poprzedzone znakiem „/”.Wpisz nazwę kanału (np. /join #nazwakanału lub w mIRC-u – kliknij dwukrotnie na nazwie) i już możesz rozpocząć pogaduszki. Wystarczy wpisać w oknie wszystko, co masz zamiar przekazać. Lista uczestników dyskusji pojawia się po prawej stronie ekranu. Mimo iż początki są proste, IRC dysponuje także wieloma innymi komendami, a nawet możliwością korzystania ze specjalnych, tworzonych przez użytkowników skryptów. „Przebicie” się przez zaawansowane możliwości może zająć Wam kilka ładnych dni. Na szczęście, wraz z mIRC-em otrzymacie pliki pomocy i zestaw FAQ. Sprawdźcie stronę WWW producenta mIRC-a, a znajdziecie tam wiele linków do przewodników dla początkujących.

IRC’owa etykieta:
Specyfikacja IRC-a wymaga od uczestników rozmów szczególnego zwracania uwagi na etykietę. Jako że rozmowa w sieci nie różni się od normalnych rozmów towarzyskich (oczywiście poza formą wypowiedzi), przede wszystkim należy stosować się do zasad życia codziennego. Włączając się do rozmowy trzeba się więc przywitać – w przeciwnym razie możemy być nie zauważeni lub zignorowani – i nie mówić rzeczy, których nie powiedzielibyśmy w normalnej konwersacji. Nie należy więc nikogo atakować, obrażać czy poniżać, a w żadnym wypadku nie wolno używać wyzwisk czy wulgaryzmów, ponieważ możemy spotkać się z nałożeniem restrykcji przez innych użytkowników. Rozmawiając należy unikać „floodowania”, czyli ciągłego zasypywania innych swoimi wypowiedziami. Przez takie zachowanie również możemy być wykluczeniu z dyskusji. Osobą dbającą o porządek na kanale IRC jest OP. On też ma największe uprawnienia i może stosować restrykcje. Każdy może być przez niego wyrzucony (kick) lub może mieć zablokowany dostęp do kanału (ban).

Slang IRCa:
ALIAS – jeśli użytkownik IRC nie chce każdorazowo wpisywać długiej komendy, albo ciągu komend może ułatwić sobie zabawę tworząc skrót, tzw. alias. W idei podobne jest to np. do makr w programach Microsoftu.
BAN – mówiąc krótko: zakaz wstępu na kanał.
BOT (od robot) – jest to program, który odciąża operatora kanału, podejmując pewne standardowe działania, np. daje uprawnienia operatora określonym osobom, pilnuje aby nikt nie przeklinał itp. Zazwyczaj bot działa jako kolejny rozmówca na kanale.
KANAŁ – po prostu miejsce, gdzie się rozmawia. Każdy kanał ma swoją nazwę (np. #plock, #polska), tytuł, oraz opa.
KICK – wyrzucenie niemile widzianego użytkownika IRC.
LAG – opóźnienie transmisji danych. Gdy osiąga duże wartości, rozmowa często staje się niemożliwa.
LAMER – osoba, która najprościej mówiąc „jest zielona”, albo robi niewybredne dowcipy kolegom. Lamerzy są zawsze bezlitośnie tępieni, przy głośnej aprobacie wszystkich użytkowników IRC.
MSG (od message – komunikat) – prywatny komunikat, którego treści nie zna nikt, poza adresatem i nadawcą. Użytkownicy IRC często są dostępni „tylko na msgach”.
OP (od operator) osoba, lub bot, pełniąca zaszczytną funkcję nadzorcy kanału. To właśnie op ustala wszelkie reguły tam obowiązujące, w wypadku łamania których można dostać bana.
NICK (od nickname – przezwisko) – to pseudonim, który przyjmuje osoba prowadząca konwersacje przez IRC.
SKRYPT – zestaw aliasów zebranych w jedną całość. Mogą być skrypty użytkowe, ale mogą być też bojowe.
SPLIT – utrata łączności pomiędzy dwoma serwerami, co widoczne jest na kanale, jako nagłe opuszczenie sesji IRC przez pewną grupę użytkowników.
TOPIC – temat przewodni kanału.

Serwery IRC:
irc.uci.agh.edu.pl
(serwer na AGH w Krakowie)
irc.lublin.pl (serwer w Lublinie, polecam bo najszybciej można się na niego dostać)
eu.undernet.org (serwer sieci Undernet w Europie)

Post navigation