Bad pixel lub martwy piksel

– obraz na monitorze komputerowym typu LCD składa się z pojedynczych punktów zwanych pikselami. Każdy piksel składa się z kolei z 3 punktów (subpikseli) w kolorach: czerwonym (ang. Red), zielonym (ang. Green) i niebieskim (ang. Blue) – stąd paleta kolorów RGB. Jeśli któryś piksel lub subpiksel ulegnie uszkodzeniu, na wyświetlanym ekranie widać „dziurę”. W zależności od rodzaju uszkodzenia ekranu obraz może zawierać zupełnie czarną (jeśli uszkodzeniu uległ cały piksel) lub jednokolorową plamkę (jeśli uszkodził się któryś z subpikseli). Taki niedziałajacy piksel nazywany jest martwym pikselem. Biała plamka związana z uszkodzeniem piksela nosi z kolei nazwę stuck pixel.

Martwe piksele występują również w matrycach światłoczułych CCD lub CMOS aparatów cyfrowych i skanerów. W przypadku bad pixela w aparacie cyfrowym na każdym zdjęciu w tym samym miejscu widać czarną lub jednokolorową plamkę lub niewłaściwe odwzorowanie barw a w przypadku skanera podobne plamki widać na każdorazowym skanowanym dokumencie.

Martwe piksele mogą powstawać samoczynnie na skutek uszkodzenia lub wypalenia się elementów matrycy. Nie ma możliwości samodzielnego naprawienia martwego piksela (można jedynie wymienić całą matrycę monitora lub matrycę światłoczułą) pomimo, że w Sieci można znaleźć programy, które mają niejako przez wyświetlanie zmiennego obrazu „naprawiać” uszkodzone punkty obrazu.

Budowa matrycy jest bardzo skomplikowana z uwagi na potrzebę wysokiej precyzji przy jej produkcji. Wiele sztuk matryc z taśmy produkcyjnej schodzi z wieloma bad pixelami. Aby zmniejszyć koszt produkcji, sprzedawane są więc matryce, które posiadają niewielkie akceptowalne wady. Producenci matryc LCD definiują w specyfikacji urządzeń maksymalną ilość martwych pikseli, która nie podlega gwarancji. Stąd nowe urządzenie wyjęte z pudełka może posiadać bardzo nieznaczną ilość bad pixeli (zazwyczaj setne części procenta). Dopiero przekroczenie tej ilości pozwala nam na wniesienie reklamacji względem jakości monitora.

Użytkownicy trafili tutaj szukając: martwy piksel, bad piksel, bad pixel, badpixel, bad piksele, typy bad pixeli, bad piksel co jest, co to sa martwe piksele, badpixeli, bad pixeli