Pentium

– mikroprocesory firmy Intel. Następcy modelu 80486 z 64-bitową magistralą danych i 32-bitową magistralą adresową. W skład rodziny Pentium wchodzą procesory Pentium Pro, MMX, I, II, III i IV

Pentium MMX

– rodzina procesorów oparta na technologii 0,28 lub 0,25 mikrona, zależnie od modelu. Obsługuje dodatkowe instrukcje tj.: MMX. Montowany jest w gnieździe Socket 7. Taktowany jest częstotliwością od 166 do 233 MHz.

Zdjęcie procesora Pentium MMX - widok z góry

Zdjęcie procesora Pentium MMX - widok z góry

Pentium Pro


Pentium I

Pentium 2 (II)

– rodzina procesorów oparta na technologii 0,35 lub 0,18 mikrona, zależnie od modelu. Obsługuje dodatkowe instrukcje tj.: MMX. Montowany jest w gnieździe Slot 1. Taktowany jest częstotliwością od 233 do 450 MHz. Jest procesorem 32-bitowym, tzn. potrafi przetwarzać naraz dane do 32 bitów.

Zdjęcie procesora Pentium 2 w obudowie typu SEC

Zdjęcie procesora Pentium 2 w obudowie typu SEC

Pentium 3 ( Pentium III)

– nazwa kodowa Katmai. Procesor zaprojektowany jako następca Pentium II. Jest szybszy od poprzednika, zwłaszcza z aplikacjami wykorzystującymi wbudowane w niego zestawy instrukcji „Katmai New Instruction”. Nowe 70 instrukcji pozwala na uruchamianie programów 3D, graficznych, używających strumieniowe przesyłanie danych, służących do rozpoznawania głosu itp. Pentium III oferuje zegar o częstotliwości taktowania powyżej 800 MHz. Pentium 3 oparty jest na technologii 0,25 lub 0,13 mikrona, zależnie od modelu. Obsługuje dodatkowe instrukcje tj.: MMX i SSE. Jest procesorem 32-bitowym, tzn. potrafi przetwarzać naraz dane do 32 bitów.

Zdjęcie procesora Pentium 3 - widok z góry

Zdjęcie procesora Pentium 3 - widok z góry

Zdjęcie procesora Pentium 3 - widok z dołu

Zdjęcie procesora Pentium 3 - widok z dołu

Pentium 4 (IV)

– nazwa kodowa Willamette. Premiera pierwszego Pentium 4 odbyła się w listopadzie 2000 r. Procesor ten jako pierwszy przekroczył realnie granicę 2,2 GHz.
Pentium 4 posiadał całkowicie odmienioną architekturę, zmienioną pierwszy raz od 1995 r. czyli czasów Pentium Pro. Główną różnicą były zmiany w sposobie przetwarzania procesów wewnątrz chipu. W przypadku P4 każda instrukcja może być wykonana w połowie trwania cyklu zegara, co znacznie przyspiesza jego pracę. Częstotliwość taktowania magistrali systemowej wynosi 400 MHz, dzięki czemu maksymalny transfer może odbywać się z prędkością 3,2 GB/s. Pentium 4 oparty jest na technologii 0,18 lub 0,13 mikrona, zależnie od modelu. Obsługuje dodatkowe instrukcje tj.: MMX, SSE i SSE 2. Jest procesorem 32-bitowym, tzn. potrafi przetwarzać naraz dane do 32 bitów.

Zdjęcie procesora Pentium 4 - widok z góry

Zdjęcie procesora Pentium 4 - widok z góry

Zdjęcie procesora Pentium 4 - widok z dołu

Zdjęcie procesora Pentium 4 - widok z dołu

Użytkownicy trafili tutaj szukając: rozwoj procesorów rodziny Pentium praca