Greyware

Greyware to rodzaj aplikacji lub programu, który można zakwalifikować pomiędzy zwykłymi programami a szkodliwym oprogramowaniem, które działa na granicy prawa.

Go greyware można zaliczyć:

  • adware (pokazujące reklamy lub instalujące oprogramowanie reklamowe),
  • spyware (programy śledzące i wykradające nasze dane)
  • scareware (programy zastraszające użytkownika)

W porównaniu do wirusów, greyware nie rozprzestrzenia się samodzielnie, ale jest instalowane przez samego użytkownika skuszonego jego dodatkowymi nieszkodliwymi funkcjonalnościami. Najczęściej grayware przybiera formę programu do czyszczenia rejestru systemowego, usuwania wirusów, przyspieszania komputera itp. stąd zaleca się korzystanie do pewnych, markowych programów do tego służących aby zminimalizować niebezpieczeństwo zainstalowania szkodliwego programu. Zaleca się również pobierania oprogramowania tylko z zaufanych stron lub oficjalnych stron producenta. Często na stronach internetowych tych programów autorzy powołują się na różne certyfikaty świadczące o skuteczności lub bezpieczeństwie aplikacji.

Zdarza się, że pomimo odinstalowania greyware, pozostają jego szkodliwe dodatki i elementy, które są uruchamiane w tle, dalej siejąc spustoszenie w komputerze.

 

zp8497586rq