ZIP

1. – popularny format kompresji (zmniejszania objętości) plików komputerowych bardzo często spotykany przy pobieraniu większych plików z Internetu. Aby otworzyć taki plik, musisz dysponować odpowiednim programem np. Winzip.
2. – rodzaj napędu i nośnika danych, używanego głównie do tworzenia kopii zapasowej danych i archiwizacji plików. Oryginalne napędy Zip zostały stworzone przez firmę Iomega Corporation.
Dyski Zip występują w dwóch odmianach: pierwsza mieści 100 MB danych (czyli pojemność 70 zwykłych dyskietek), druga zaś 250 MB (odpowiednik 175 zwykłych dyskietek). Wraz z napędami firmy Iomega, dostarczane jest odpowiednie oprogramowanie, które pozwala w łatwy sposób kopiować dane z dysku twardego na dysk Zip.
Sugerowane przez Iomega zastosowanie dysków Zip:

 • archiwizacja starych wiadomości e-mail i innych plików, których nie używa się w danej chwili, ale może zaistnieć kiedyś potrzeba ich użycia;
 • przechowywanie dużych plików, jak grafika, dźwięki, które używa się dość rzadko;
 • wymiana dużych plików między użytkownikami (jeśli obydwaj posiadają napęd Zip);
 • przenoszenie systemu operacyjnego lub jego ważnych plików lub ustawień między komputerem stacjonarnym a przenośnym;
 • przechowywanie plików odseparowanych od dysku twardego, np. ważnych i poufnych danych, by uchronić je przed niepowołanym dostępem lub wirusami.

  Napędy Zip, zależnie od modelu, podłącza się do portu równoległego (drukarkowego, LPT), lub do interfejsu SCSI. W przypadku portu równoległego, napęd Zip można połączyć w łańcuch wraz z drukarką, co pozwala na podłączenie obydwu urządzeń naraz.

  Firma SyQuest i wiele innych, stworzyła podobne produkty, tj. dyski Zip o większej pojemności niż modele Iomega.

 • Użytkownicy trafili tutaj szukając: napedy zip

  Post navigation