Flash Drive, Pendrive, Memory Stick lub USB Drive, keychain drive, disk-on-key, pendrajw

(Pen Drive, USB Drive, Flash Drive) – rodzaj małej przenośnej pamięci (nośnika danych) opartej na pamięci typu flash. Z uwagi na swój niewielki rozmiar flash i wagę, pamięć ta montowana jest w breloczkach do kluczy (stąd niektóre z jej nazw), zegarkach, długopisach, odtwarzaczach MP3, telefonach komórkowych etc. Flash drive działa w technologii Plug and Play i hot plugging – podłączony pod złącze USB jest automatycznie wykrywany przez system i przedzielana jest mu kolejna litera dysku. W nowszych systemach operacyjnych (np.Windows XP) sterowniki instalowane są automatycznie, w starszych zaś trzeba je zainstalować ręcznie z dostarczonej wraz z pamięcią płyty CD lub dyskietki. Uruchomienie pamięci nie wymaga restartu komputera. Flash drive nie wymaga zasilania na czas przechowywania danych, lecz jedynie na czas odczytu lub zapisu danych. Jest niezależn od platformy sprzętowej i programowej – działa na każdym komputerze wyposażonym w złącze USB.
Niektórzy producenci dołączają do USB drive dodatkowe funkcje, np. szyfrowanie danych, zabezpieczenie ich na hasło lub odcisk palca właściciela, możliwość ładowania bezpośrednio z niego systemu operacyjnego etc. Pojemność tego nośnika może wahać się od kilku megabajtów do kilku gigabajtów.

Pendrive

Pendrive

Użytkownicy trafili tutaj szukając: Pendrive, rodzaje pendrajwów, pendrajwy, pendrive definicja, zdjęcia pendrajwów, pendrive czy flash drive, pendrive słownik komputerowy, pendrive slownik informatyczny, prezentacja zdjęcia z usb stick z pendriva, reklamné usb disky