Soft-squatting

– rejestrowanie, handlowanie lub używanie pewnej domeny internetowej z zamiarem późniejszego zarobienia na znaku towarowym, należącym do kogoś innego. Soft-squatting jest specyficzną odmianą cybersquattingu. Generalnie chodzi w nim o to samo, czyli zakup danej domeny w celach zarobkowych, jednak kupujący musi się w tym przypadku wykazać wyobraźnią i umiejętnościami przewidywania, jeśli chce zrobić na tym dobry biznes. Wystarczy wykupić domenę np. o nazwisku znanej osoby, jeszcze zanim osoba ta stanie się sławna.
Soft squatterzy rejestrują więc adresy nawiązujące nazwą do lokalnych grup muzycznych, rokujących nadzieje sportowców lub wschodzących gwiazd sztuki aktorskiej. Czasami wśród tych wielu zakupionych domen trafia się perła, która pozwoli na zrobienie interesu życia.
W październiku 2004 roku Mike Secord będący miłośnikiem łyżwiarstwa figurowego zakupił domenę kimmiemeissner.com. Na igrzyskach olimpijskich w Turynie łyżwiarka Kimmi Meissner odniosła duży sukces, a Secord, który prowadził nieoficjalna stronę sportsmenki, stał się jej współpracownikiem. Jednak najbardziej spektakularnego zakupu dokonał Don Chin. Zdobył on adres williamhung.net na krótko przed tym, jak William Hung wygrał amerykańskiego „Idola”. Dzisiaj Chin jest współwłaścicielem strony Hunga i czerpie z niej niemałe zyski.