Porady: Jak przyśpieszyć działanie komputera?

Twój komputer zwolnił? Wszystkie programy wolno się ładują, czekasz wieki na otworzenie się stron internetowych? Można temu zaradzić w prosty sposób. Zebrane tutaj porady pomogą ci w prosty sposób przyśpieszyć działanie sprzętu. Czasem wystarczy tylko posprzątać na dysku!

Jednym z najprostszych sposobów na przywrócenie systemu do dawnej świetności, jest defragmentacja. Nie potrzeba do tego żadnych programów – jest to opcja Windowsa. Podczas defragmentacji dane są układane na nowo, dzięki czemu użytkownik i programy mają do nich łatwiejszy dostęp. W zależności od ilości informacji, bałaganu na komputerze oraz czasu, który minął od poprzedniej defragmentacji, cały proces zajmuje od kilkudziesięciu minut do kilku godzin.

Następnym krokiem jest czyszczenie rejestru. Zbierają się tam często śmieci – pozostałości po programach i dokumentach, które dawno zostały usunięte. Do czyszczenia rejestru jest potrzebny specjalny program – można ściągnąć z internetu wiele darmowych czyścicieli. Dodatkowo często posiadają opcję usuwania tymczasowych plików internetowych, cookies i podobnych pozostałości po surfowaniu w sieci.

Sprawdź również, jakie programy uruchamiają się wraz ze startem systemu. Czy potrzebujesz ich wszystkich? Odłączenie zbędnych aplikacji od autostartu sprawi, że sprzęt będzie się odpalał o wiele szybciej. Przy okazji możesz odkryć, że w twoim systemie zagnieździły się złośliwe programy. Dla pewności przeskanuj komputer programem antywirusowym, adware i spyware. Wirusy także spowalniają działanie sprzętu.

Zrób porządki na dysku za pomocą programu do odinstalowywania aplikacji. Usuń gry i programy, z których już nie korzystasz. Przy okazji poukładaj pliki w folderach, a także na pulpicie. Mniej ikon na ekranie również poprawi tempo, w jakim uruchamia się komputer. Za to w żadnym wypadku nie odłączaj wykonywania automatycznej kopii zapasowej danych – jest to bardzo przydatna opcja, która uratuje zawartość twojego dysku w razie awarii.

Może się okazać podczas tych czynność, że komputer jest już zbyt zagracony. Jeśli sprzątanie cię przerasta, to zgraj dane na dysk zewnętrzny i zainstaluj nowy system. Wiąże się to również z ponowną instalacją wielu programów, lecz na pewno komputer przygotowany na świeżo będzie działał szybko i sprawnie. Przy okazji pozbędziesz się wszystkich śmieci i niepotrzebnych aplikacji w kilku ruchach.

Jeśli po tych wszystkich zabiegach optymalizacyjnych twój komputer nie przyśpieszy, może to oznaczać, że czas na wymianę podzespołów. Sprawdź za pomocą darmowych programów wydajność pamięci oraz karty graficznej. Jeśli wyniki będą słabe, dokup odpowiednie części i wymień na nowe. Często stare komputery lub mocne maszyny za bardzo się grzeją i to jest powodem obniżenia ich osiągów. Dlatego warto zaopatrzyć je w dobry system chłodzenia, który obniży temperaturę dysków, co przełoży się na sprawniejszą pracę.

Jeśli zdecydowałeś się na zainstalowanie nowego systemu lub wymianę podzespołów, to nie zapominaj o optymalizacji. Co najmniej raz na dwa miesiące przeprowadzaj te czynności, aby nie zagracać komputera. Sprawi to, że będzie działał szybko oraz zapewni bezpieczeństwo danym przechowywanym na dysku.  

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez Nokaut.pl

Użytkownicy trafili tutaj szukając: jak przyspieszyc dzialanie komputera