Co wziąć pod uwagę wybierając smartfona?

Smartfon

Kiedyś wybór telefonu był prosty – te różniły się głównie wielkością ekranu, liczbą polifonicznych dzwonków, długością pracy baterii i marką. Wydawać by się mogło, że dziś tak łatwo nie jest, bo właściwie co kilka dni otrzymujemy informację, że któraś marka wypuszcza na rynek nowy model smartfona. Jak połapać się w gąszczu ofert i propozycji? Jak wybrać telefon, który będzie dopasowany do naszych potrzeb?

Smartfon, to nie tylko telefon – do czego będzie Ci potrzebny?

 

Truizm? A przecież jeszcze dekadę temu, telefon służył wyłącznie do dzwonienia i wysyłania smsów, a co dla większych zapaleńców, również do gry w Snake’a, tymczasem dzisiaj te dwie, dedykowane dla telefonu funkcje, nie tyle tracą na znaczeniu, co schodzą na drugi plan. Bo dziś nie tylko dzwonimy. Dziś się komunikujemy dzięki internetowi, wcale nie włączając komputera – maile, wiadomości na Facebooku i inne, wysyłamy za pośrednictwem smartfona.

Często też pracujemy, korzystając wyłącznie z tego urządzenia – w podróży, w kuchni, podczas przygotowywania obiadu, podczas spotkania z klientem czy też w pracy. Bo jest łatwiej, szybciej, sprawniej. Bo smartfona zawsze mamy przy sobie.

 

Co trzeba wziąć pod uwagę, wybierając telefon? Przede wszystkim jego przeznaczenie. Dla osób często podróżujących, niezbędny okaże się taki, który wytrzyma dzień intensywnej pracy na baterii. Swoją drogą, producent, który stworzy baterię trzymająca w telefonie dłużej, niż jeden dzień, zdobędzie rynek i stanie się potentatem. Dla tych, którzy robią dużo zdjęć czy kręcą telefonem filmiki, lepszym rozwiązaniem okaże się smartfon, który ma dobrej jakości aparat. Co prawda obecnie, większość z nich jest wyposażona w matrycę z kilkoma, kilkunastoma milinami pikseli, jednak są telefony, które dedykowane są właśnie wcześniej wspomnianej grupie docelowej. Z kolei osoba, która dużo pracuje z telefonem – odpowiada na maile, przegląda wykresy, być może będzie potrzebowała takiego, który ma duży wyświetlacz, nawet 5-calowy.

 

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

 

Solidność wykonania. Dziwnie się składa, ale smartfony bardzo lubią zaliczać upadki. Często kończy się to pęknięciem ekranu lub uszkodzeniem obudowy. Jeśli zdarzały nam się takie sytuacje wcześniej, warto zadbać o to, aby smartfon miał wytrzymałą obudowę. Na rynku istnieją smartfony, które mają modele, które poradzą sobie w ekstremalnych warunkach, jednak wystarczy sprawdzić jej wytrzymałość, oglądając telefon. Jeśli mamy do wyboru tani plastik oraz np. obudowę z aluminium, warto wybrać to drugie rozwiązanie. Dobrym sposobem jest też etui, które ochroni telefon przed zniszczeniem.

Niemniej istotne jest zwrócenie uwagi na system operacyjny telefonu. Trzy najpopularniejsze to Android, iOS (od Apple) oraz Windows Phone. Najwięcej zwolenników mają dwa pierwsze systemy – Androida ma większość smartfonów na rynku, system iOS z kolei zarezerwowany jest dla smartfonów iPhone.

Wreszcie, co ważne, weźmy pod uwagę budżet, który możemy przeznaczyć na zakup. Smartfony kosztują od 300 do nawet 3-4 tysięcy złotych i różnią się od siebie m.in. szybkością procesowa, materiałem, z jakiego zostały wykonane oraz oczywiście marką.

Michał Janas
Artykuł przygotowany po przejrzeniu ithings.pl/iphone/etui-futeraly

Użytkownicy trafili tutaj szukając: co brac pod uwage prxy wyborze telefonu, co brac pod uwage przy wyborze telefonu