Praca zdalna – czy dla każdego? Wady i zalety pracy w domu

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie pomyślał, że większość prac biurowych czy pracę twórczą można wykonywać z dala od biura firmy, w zaciszu swojego domu. Dzisiaj praca zdalna jest masowym sposobem pracy dla informatyków, grafików, programistów, właścicieli sklepów internetowych, czy wszelkiej maści freelancerów a także kobiet w ciąży czy po porodzie. Dzięki temu można łatwo połączyć pracę zawodową z życiem prywatnym, zachować work-life balance czy choćby zająć się chorym dzieckiem bez brania urlopu na ten dzień.

Tym, którzy muszą siedzieć przy biurku w siedzibie firmy i pracować, wydaje się, że praca zdalna jest najlepszym sposobem na pracę. Ma ona jednak oprócz zalet również swoje wady, i nie nadaje się dla każdego. Z kolei pracownik zdalny również często zazdrości pracy w siedzibie firmy i chętnie zamieniłby się z etatowcem.

Poznaj zalety i wady pracy zdalnej i dobierz odpowiedni tryb pracy dla siebie.

Zalety pracy zdalnej:

 • brak tracenia czasu na dojazdy z pracy i do pracy
 • możliwość pracy w różnych godzinach pracy – dogodnych dla nas (za zezwoleniem pracodawcy jeśli pracujemy na etacie)
 • możliwość wychowywania dziecka jednocześnie pracując
 • brak utraty kontaktu z firmą/zawodem nawet w trakcie wychowywania dziecka
 • zachowanie work-life balance
 • świetny sposób na pracę dla zorganizowanych osób

Wady:

 • niekontrolowanie czasu pracy – przez to, że ciągle jesteśmy „w pracy” w naszym mieszkaniu, czas pracy często rozciąga się na cały dzień
  problemy ze skupieniem podczas pracy – rozpraszają nas inni domownicy (dziecko, partner, zwierzę domowe) lub zajęcia domowe (pranie, gotowanie obiadu, sprzątanie)
 • nieodpowiedni sposób pracy dla osób niezorganizowanych
 • brak osobistego kontaktu z innymi ludźmi – komunikujemy się wyłącznie przez telefon, maila, komunikator

Jeśli lubisz kontakt osobisty z ludźmi, to domowa praca zdecydowanie ograniczy ich ilość. Możesz od czasu do czasu spotkać się z partnerami lub współpracownikami. Jeśli jesteś osobą niezorganizowaną, będziesz musiał planować sobie dzień pracy i opracować listę rzeczy do zrobienia i konksekwentnie ją realizować. A pranie czy gotowanie zostawić sobie na wyznaczone pory dnia i nie robić ich w trakcie pracy.

Jak widać, praca zdalna nie jest odpowiednia dla każdego, stąd każdy z nas powinien sobie odpowiedzieć, czy praca z domu (lub biura coworkingowego) jest dla nas najlepszym i pożądanym trybem pracy.