nasza-klasa.pl

– jeden z najpopularniejszych polskich serwisów społecznościowych. Portal został uruchomiony 11 listopada 2006 roku przez Macieja Popowicza, Michała Bartoszkiewicza, Pawła Olchawa i Łukasza Adzińskiego. Pierwotnie miał on za zadanie utrzymanie kontaktów ze znajomymi ze szkolnej ławy, jednakże w miarę zdobywania popularności stał się uniwersalnym serwisem do wszelkich kontaktów w ramach szeroko pojętych znajomych.
Pod koniec 2009 roku portal nasza-klasa.pl stał się drugim co do ilości użytkowników serwisem w Polsce (zaraz po wyszukiwarce Google) gromadząc 70% polskich internautów.
Serwis NK pozwala na kontakt ze znajomymi przy pomocy prywatnych wiadomości oraz funkcji mikroblogowania zwanej Śledzikiem, wyszukiwania znajomych według imienia, nazwiska, pseudonimu czy przynależności do danej klasy czy szkoły, tworzenia galerii zdjęć, oznaczania osób występujących na zdjęciach przy pomocy tzw. „pinezek”, wypowiadania się na forach. Użytkownicy skupieni są wokół społeczności swoich szkół do których uczęszczali lub kół zainteresowań.
W portalu występują 2 rodzaje profili: profile autentyczne oraz profile fikcyjne uosabiające postacie z bajek, celebrytów, organizacje, koła itp. Przy zakładaniu konta możliwe jest wybranie rodzaju konta.
To co odróżnia naszą-klasę.pl od setek portali społecznościowych na całym świecie jest fakt największego zaangażowania użytkowników tego portalu (wg. badań ComScore) oraz tego, że właśnie dzięki niemu w niedługim czasie przybyły rzesze nowych użytkowników Internetu, którzy przed powstaniem portalu nie czuli potrzeby korzystania z Internetu. Większość z nowo przybyłych internautów to najstarsi pokoleniem Polacy, którzy zaczęli poszukiwania swoich znajomych z dawnych lat oraz młodzi użytkownicy, którzy często jeszcze przed poznaniem się w pierwszy dzień roku szkolnego, poznają się w wirtualnym świecie zakładając wirtualną klasę.
W niedługim czasie ma zostać uruchomiona wersja mobilna serwisu dla komórek i urządzeń przenośnych oraz komunikator NTalk.

W 2007 roku Maciej Popowicz – twóca portalu – w dowód uznania otrzymał nagrodę Człowieka Roku Polskiego Internetu w wyniku głosowania Akademii Internetu w ramach Web Star Festival.

Użytkownicy trafili tutaj szukając: nasza klasa slowik, nasza klasa slonik