Cloud computing, chmura obliczeniowa

Cloud Computing lub  to szerokie pojęcie określające przeniesienie zasobów takich jak serwery, dane lub oprogramowanie poza naszą serwerownię (poza własny lokalny serwer) do zewnętrznej firmy, a następnie utrzymywanie tych zasobów w tym środowisku. Zasoby te są dostępne z zewnątrz z dowolnego miejsca na świecie (w wyjątkowych sytuacjach podyktowanych bezpieczeństwem tylko w ramach określonej sieci, np.przez połączenie przez VPN). Najczęściej za usługi w cloud computing płaci się wedle zużycia (czy to wykorzystanego miejsca na serwerze, czy wykorzystanych zasobów serwera, wykonanych obliczeń lub za jednostkę czasu – minutę, dzień lub miesiąc pracy serwera) a zasoby najczęściej są współdzielone z z innymi użytkownikami (np. ten sam serwer używany przez kilku klientów odseparowanych od siebie wirtualnymi maszynami albo to samo oprogramowanie ładowane w milionach przeglądarek użytkowników).

Taka chmura obliczeniowa może mieć wiele zastosowań. Oto przykładowe z nich:

 • korzystanie z serwera do hostowania (przechowywania) strony internetowej – najbardziej klasyczne i najstarsze zastosowanie chmury obliczeniowej. Dzięki chmurze obliczeniowej możliwe jest skalowanie zasobów serwera (np. ilości pamięci RAM, ilości procesorów, pojemności dysków) w celu obsłużenia rosnącego ruchu na stronie internetowej, lub wręcz lawinowej jednoczesnej ilości wizyt na stronie. Granica pomiędzy „zwykłym” hostingiem a hostingiem w chmurze jest bardzo cienka, głównie zależy od możliwości zarządzania i skalowania zasobami.
 • sprzedawanie oprogramowania na odległość ze strony sprzedawcy, zaś ze strony użytkownika to korzystanie zdalnie z oprogramowania ładowanego z serwera a nie z aplikacji instalowanej na komputerze lokalnym. To umożliwia zakup tylko jednej licencji oprogramowania, aby korzystać z oprogramowania z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do Internetu (ale nie jednocześnie, choć zależy to od zapisów licencji oprogramowania), nie wymaga to instalowania oprogramowania na każdym z używanych urządzeń, jest niezależne od urządzenia i systemu (np. komputer z Windows lub Mac, tablet, smartfon z systemem Android lub iOS). Najczęściej aplikacje uruchamia się w przeglądarce internetowej. Przykładem takiego oprogramowania zdalnego są: aplikacje biurowe Office365 (Excel Online, Word Online, Powerpoint Online) czy Google (Google Spreadsheet, Google Docs itp.)
 • dysk sieciowy synchronizowany pomiędzy różnymi urządzeniami do przechowywania danych i dostępu do nich z dowolnego miejsca i urządzenia, np. Google Drive, Microsoft OneDrive czy DropBox, T-Mobile, Orange ale również serwisy do przechowywania zdjęć, np. Flickr, Picasa,
 • różnego rodzaju usługi o dużej wydajności, oferowane w sieci z poziomu przeglądarki, np. skrzynki pocztowe (zarówno Gmail.com jak i skrzynki e-mail portali takich jak onet.pl, wp.pl czy gazeta.pl), systemy mailingowe czy marketing automation, systemy marketingowe (np. Google Adwords), statystyki stron (np. Google Analytics), księgowość online, system do notatek Evernote czy Remember the milk, kalendarz online (np. Google Calendar), edytor zdjęć Photoshop online, system CRM typu Salesforce, platformy sklepowe do prowadzenia sklepu internetowego (np. Shoper, IAI Shop czy Shoplo) itp. 
 • przechowywanie i przetwarzanie dużych ilości danych na serwerach w chmurze (np. na potrzeby big data, machine learning). W normalnych warunkach na zwykłym komputerze przetworzenie na żywo dużej ilości danych byłoby trudne, wolne, zaś w przypadku chmury złożonej z wielu serwerów, to przetwarzanie może odbywać się szybko. Przykład: Microsoft Azure, Amazon WebServices itp.

Przykładowe usługi oferowane w chmurze obliczeniowej znajdziesz pod tym linkiem.

W zależności od rodzaju oferowanych usług w chmurze, wyróżniamy kilka jej typów:

 • kolokacja serwera czyli ustawienie własnego serwera w zewnętrznej serwerowni. Zewnętrzna firma zapewnia prąd, łącze, miejsce na serwer, ale pozostałymi elementami (system operacyjny, oprogramowanie na serwerze, firewall czy choćby hardware typu dysk, pamięć RAM czy procesory) zajmuje się firma powierzająca (właściciel serwera).
 • IaaS (Infrastructure as a Service, infrastruktura jako usługa) – w tym przypadku zewnętrzna firma dostarcza całą infrastrukturę – czyli serwer, łącze, zabezpieczenia. Strona powierzająca zajmuje się oprogramowaniem (system operacyjny i aplikacje). Można tutaj zarówno wynająć i wykorzystywać serwery współdzielone (VPSy) czy maszyny wirtualne, jak również serwery dedykowane (tylko na własne potrzeby).
 • PaaS (Platform as a Service, platforma jako usługa) – w tym przypadku firma zewnętrzna dostarcza całą infrastrukturę, system operacyjny lub bazę danych oraz ich obsługę i aktualizację, zaś powierzająca firma dostarcza (lub umieszcza na serwerze) własne aplikacje.
 • SaaS (Software as a Service, oprogramowanie jako usługa) – w tym przypadku dostawca zapewnia nam wszystko – zarówno sprzęt jak i oprogramowanie jako usługę. Może to być np. platforma sklepu internetowego hostowana na serwerach dostawcy, skrzynka poczty e-mail typu Gmail czy system księgowy lub CRM dostępne  z poziomu przeglądarki.
 • Software + Services (oprogramowanie + usługi) – to rozwiązanie hybrydowe czyli wykorzystywanie oprogramowania i infrastruktury dostawcy w różnych konfiguracjach (np. instalacja poczty Microsoft Exchange na zewnętrznych serwerach)
 • Chmura prywatna (private cloud) – czyli „własna” chmura obliczeniowa wyłącznie na własne potrzeby. Zazwyczaj stosowana w rozwiązaniach wymagających szczególnego bezpieczeństwa (np. systemy bankowości) czy wysokiej wydajności itp.

Źródło: computerworld.pl, computerworld.pl, technet.microsoft.com, forum.ebiznesy.pl