Wykop efekt

– to określenie zostało stworzone przez społeczność serwisu Wykop.pl, który zawiera linki do najciekawszych stron w Sieci. Najciekawsze linki trafiają na stronę główną serwisu, co powoduje lawinową ilość wejść na promowaną witrynę. To powoduje często czasowe unieruchomienie słabego serwera, na którym znajdowała się dana witryna lub pojawienie się masowej ilości komentarzy o treści „WYKOP RZĄDZI!!!!!!!!”, „WYKOP k!#!A!”, „wykop efekt”, „pozdro z wykopu” czy „iChuj” lub podobnej.
Masowa ilość wejść na stronę z Wykopu, komentarze wykopowiczów, awarie przeciążonych serwerów i masowe akcje podejmowane przez użytkowników Wykopu są właśnie określane mianem „wykop efektu”.
Pomimo częstych negatywnych skutków wykop efekt może być użyty w dobrym celu, czego przykładem są:
– akcje charytatywne i społeczne (np. linki nawołujące do klikania na stronie www.pajacyk.pl fundującej obiad dla dziecka czy do klikania w akcję ratowania lasów tropikalnych)
– ankiety, np. ankieta we włoskim serwisie internetowym z pytaniem o drużynę, której najbardziej boją się kibice włoskiej piłki nożnej
– po opublikowaniu filmiku, na którym znęcano się nad zwierzęciem, Wykopowicze odnaleźli winowajcę i masowo zgłaszali fakt popełnienia przestępstwa.

Pierwowzorem określenia „Wykop efekt” było określenie „Slashdot effect” dotyczące identycznie działającego serwis Slashdot.