1. (ang. cyberspace; gr. Kybernetes – sternik, zarządca, kontrolować, zarządzać) – w ostatnich latach przedrostek cyber- wiąże się z nowymi, elektronicznymi technologiami i jest używany w znaczeniu informatyczny, interaktywny (określa wszystko, co wiąże się z komputerami). Cyberprzestrzeń to przestrzeń komunikacyjna tworzona przez system powiązań internetowych. Cyberprzestrzeń podobnie jak telekomunikacja ułatwia użytkownikom sieci kontakty, także w czasie rzeczywistym. Przestrzeń otwartego komunikowania się za pośrednictwem połączonych komputerów i powiązań informatycznych pracujących na całym świecie. Definicja ta uwzględnia wszystkie systemy komunikacji elektronicznej (w tym również klasyczne sieci telefoniczne), które przesyłają informacje pochodzące ze źródeł numerycznych lub przeznaczone do numeryzacji. Cyberprzestrzeń powoli staje się podstawowym kanałem wymiany informacji.
2. – przestrzeń tworzona przez grafikę komputerową w komputerach osobistych prywatnych bądź firmowych.
3. – termin utożsamiany niekiedy także z rzeczywistością wirtualną, stosowany jako jej synonim. Wprowadzony przez Williama Gibsona w słynnej powieści „Neuromancer”, oznacza dla jej autora świat odbierany jako „świadomą halucynację – jasne promieniowanie przebiegające przez mroczną przestrzeń umysłu, skupiska i konstelacje danych do złudzenia przypominające światła wielkiego miasta”. Cyberprzestrzeń, świat digitalowych sieci, w powieści traktowana jest jako pole bitwy, na którym wielkie koncerny toczą boje o nowe granice kulturowe i ekonomiczne. Obecnie, na obszarze niezwykle ekspansywnych środowisk elektronicznych, stanowiących obszar pionierski, prawa terytorialności nie obowiązują, dotyczy to także prawa własności.
4. – środowisko umożliwiające współdziałanie różnym mediom, sprzyjające konstruowaniu totalnego dzieła sztuki, a dokładniej całościowego zestawu danych wyjściowych do kreowania dzieła. Terminy określające przestrzeń rzeczywistą nie mają zastosowania w cyberprzestrzeni i rzeczywistości wirtualnej; abstrakcyjna symbolika jest najbardziej realnym bytem oraz tworzywem w tym świecie. Cyberświat nie ma granic ani końca; jest przestrzenią bez miejsca, przestrzenią, w której różne sfery i płaszczyzny nakładają się na siebie, przenikają, przecinają.