PEGI

(ang. Pan European Game Information) – europejski system klasyfikacji gier do grup wiekowych gracza w zależności od  treści w grach, które nie są przeznaczone dla każdej grupy wiekowej. Administrator PEGI bada daną grę pod względem takich treści jak: przemoc, wulgarny język, seks i nagość, używki, elementy wywołujące strachu gracza, dyskryminacja, hazard oraz możliwość gry przez sieć (gra online). Na podstawie ilości powyższych treści, gry i programy dzielone są na 5 grup:

 • PEGI 3 PEGI 3 – gra przeznaczona dla każdej grupy wiekowej (przy czym uznaje się minimalny wiek na 3 lata). Dopuszczalna jest pewna ilość przemocy w komicznym kontekście (zwykle podbna do prezentowanej w kreskówkach typu Królika Bugsa czy Toma i Jerry’ego). Dziecko nie powinno utożsamiać  postaci pojawiających sie na ekranie z postaciami rzeczywistymi. Gra nie powinna zawierać dźwięków ani obrazów, które mogą przestraszyć dziecko. Nie powinny występować w niej wulgaryzmy, sceny zawierające nagość i odwołania do życia seksualnego.
 • PEGI 7 PEGI 7 – gry przeznaczone dla dzieci w wieku od 7 lat. Gry w tej grupie zostałyby zakwalifikowane do grupy PEGI 3, lecz zawierają dżwięki lub sceny potencjalnie przerażające najmłodszych odbiorców. Dopuszczalne są sceny obejmujące częściową nagość, ale nigdy w kontekście seksualnym.
 • PEGI 12 PEGI 12 – gry przeznaczone dla dzieci od 12 lat. Gry w tej grupie pokazują przemoc w nieco bardziej realistycznym charakterze, skierowaną przeciw postaciom fantastycznym lub nierealistyczną przemoc wobec postaci o wyglądzie ludzkim lub rozpoznawalnych zwierząt. Dopuszczalna jest nieco bardziej dosłowna nagość. Ewentualne wulgaryzmy muszą mieć łagodny charakter i nie mogą zawierać odwołań do seksu.
 • PEGI 16 PEGI 16 – gry przeznaczone dla graczy powyżej 16 lat. W grach z tej kategorii przemoc lub aktywność seksualna wyglądają jak w rzeczywistości. Młodzież w ty wieku powinna być również bardziej odporna na brutalniejsze wulgaryzmy, sceny pokazujące używanie tytoniu lub narkotyków oraz sceny popełniania przestępstw.
 • PEGI 18 PEGI 18 – gra przeznaczona jedynie dla graczy pełnoletnich (powyżej 18 roku życia). W grach z tej kategorii przedstawia się daleko posuniętą przemoc, brutalne wulgaryzmy oraz nagość i akty seksualne.

Dodatkowo każda gra jest oznaczona ikonką-piktogramem określającym zawartość gry:

 • Wulgarny język PEGI - Wulgarny język – w grze jest używany wulgarny język
 • Dyskryminacja PEGI Dyskryminacja – gra pokazuje przypadki dyskryminacji lub zawiera materiały, które mogą do niej zachęcać
 • Narkotyki PEGI Używki – w grze pojawiają się nawiązania do używek lub jest pokazane ich zażywanie
 • Strach PEGI Strach – gra może przestraszyć młodsze dzieci
 • Hazard PEGI Hazard – gry, które zachęcają do uprawiania hazardu lub go uczą
 • Seks PEGI Seks – w grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym.
 • Przemoc PEGI Przemoc – gra zawiera elementy przemocy
 • Gra online PEGI Online – gra może być rozgrywana online
 • PEGI OK PEGI OK – tym oznaczeniem określa się gry online zamieszczone na witrynach i portalach internetowych, które nie zawierają żadnej z powyższych szkodliwych treści, zatem są przeznaczone dla każdej z grup wiekowych.

Takie oznaczenia pozwalają na dopasowanie gry do wieku dziecka, co ułatwia rodzicom na odnalezienie odpowiedniej rozrywki dla swojej pociechy.

Więcej informacji: http://www.pegi.info/

PEGI Dyskryminacja
Użytkownicy trafili tutaj szukając: PEGI symbolika wulgarny język, rating wiekowy, pegi hazard, PEGI używki, dyskryminacja w pegi, kategorie gier wiek przemoc uzywki, tlumacz pegi, wulgarny jezyk pegi znacznie, wulgarny jezyk seksualny