7 lutego 1986 roku

– ten dzień uznaje się za początek ery wirusów komputerowych. Wszystko za sprawą uważanego za pierwszy wirus komputerowy złośliwego programu o nazwie Brain, który atakował sektory rozruchowe dyskietek. Zarażona wirusem dyskietka zawierała niniejszą informację w sektorze rozruchowym:

Witamy w Lochu © 1986 Basit * Amjad (pvt) Ltd. BRAIN COMPUTER SERVICES 730 NIZAM BLOCK ALLAMA IQBAL MIASTO LAHORE-PAKISTAN TELEFON: 430791,443248,280530. Strzeż się tego WIRUSA…. Skontaktuj się z nami, by się zaszczepić…

Program prócz spowolnienia pracy napędu dyskietek nie powodował żadnych innych szkód (za wyjątkiem jednej z wersji wirusa, która uszkadzała dy

skietki w komputerach Apple). Wirus został stworzony przez dwóch pakistańskich braci Basita i Amdżada Farooq Alvi. Program miał być zemstą dla piratów, którzy nielegalnie kopiowali ich poprzedni program służący do monitorowania akcji serca. Bracia założyli firmę Brain NET, która była pierwszym twórcą systemu pocztowego i pierwszym pakistańskim providerem internetowym i nadal utrzymuje się w czołówce dostawców internetowych w tym kraju.

Wirus Brain był pierwszym znanym wirusem działającym na komputerach klasy PC i wzorem dla innych wirusów, stąd uznaje się że pomógł on w stworzeniu podwalin raczkującej wówczas branży bezpieczeństwa komputerowego.

zp8497586rq
Użytkownicy trafili tutaj szukając: 7 lutego 1986