Touchpad lub Track Pad

– urządzenie wskazujące w postaci sensorowej płytki reagującej na przesuwanie i nacisk palca. Touchpady spotyka się przede wszystkim w komputerach przenośnych, ponieważ standardowa mysz wymaga fragmentu płaskiej powierzchni w pobliżu komputera, co często jest nieosiągalne poza biurem czy domem. Kolejną zaletą touchpadów jest to, że zawsze znajdują się one blisko klawiatury, co przyspiesza korzystanie z tych urządzeń (w porównaniu do np. konieczności zdejmowania ręki z klawiatury i sięgania do myszy, a następnie powrotu do klawiatury). Dlatego też niektórzy użytkownicy wolą z nich korzystać, używając specjalnej, poszerzonej o touchpad klawiatury.

Najczęściej spotykaną metodą działania touchpada jest wyczuwanie pojemności elektrycznej palca (dlatego nie reaguje on na np. ołówek ani na dłoń w rękawiczce). Czujniki pojemności umieszczone są w osiach (poziomych i pionowych). Zmianę położenia palca odczytuje się jako przesunięcie punktu o określonej pojemności elektrycznej. Touchpady obrazują płaszczyznę względnie, czyli nie ma żadnego bezwzględnego odniesienia pomiędzy ekranem a touchpadem. Zamiast tego względne przesunięcie palca w określonym kierunku powoduje odpowiedni ruch kursora po ekranie. Obok panelu (z reguły nad lub pod nim) znajdują się dwa przyciski, działające jak przyciski myszy. Nie jest to jednak jedyny sposób, na jaki można wywołać kliknięcie – zadziała tak również pojedyncze lub podwójne uderzenie palcem w touchpad. Po zaznaczeniu obiektu można stosować przemieszczenie metodą przeciągnij-i-upuść.

Niektóre touchpady mają „gorące miejsca”: fragmenty, przez które można wydawać komendy inne niż wskazywanie – np. w niektórych modelach przesunięcie palcem wzdłuż prawej krawędzi panelu powoduje ruch suwaka paska przewijania.

Trackpad jest uniwersalną nazwą urządzenia niezależnie od marki komputera. Jednakże w komputerach firmy Apple używa się nazwy Track Pad.

Touchpad

Touchpad

Użytkownicy trafili tutaj szukając: pad z touchpadem, suwaki przy taczpadzie, touchpad wy podwójne uderzenie palcem

Post navigation