Benchmark lub benczmark

(ang. – miara, kryterium)
1. – rodzaj testu mierzącego osiągi i moc obliczeniową komputera przy zadanych warunkach. Test przeprowadza się na kilku komputerach ze zbliżoną konfiguracją i identycznym oprogramowaniem (system operacyjny, program testujący, gry i programy, na których bada się osiągi itp). Po testach wyniki przedstawia się w tabeli i porównuje wyniki.
2. – rodzaj programu, który bada osiągi komputera i służy do testów typu benchmark (patrz pkt 1). Odpowiedzialny jest on za zadanie każdemu testowanemu komputerowi identycznego zestawu zadań do wykonania. Komputer wykonuje je, a benchmark mierzy czas, w jakim zadania zostały wykonane. Przykładami programów testujących są: PCWorldBench, ChipMark.
Laboratoryjnym testom zarzucane jest nieraz niezbyt dobre odzwierciedlenie realnego użytkowania produktu (sprzętu bądź programu). Dlatego też wielu ludzi uważa benchmarki za niezbyt godne zaufania. Jedno z przysłów hakerów brzmi: „Istnieją trzy rodzaje kłamstwa – kłamstwo, cholerne kłamstwo i benchmark”. Mimo wielu niepochlebnych uwag można jednak z przekonaniem powiedzieć, że odpowiednio wykonany test przynajmniej po części odzwierciedli realne możliwości testowanego produktu.
3. – produkt, do którego użytkownicy są przyzwyczajeni i który dobrze znają, a który można porównać z nowszym produktem o podobnym charakterze.

Użytkownicy trafili tutaj szukając: benczmark