Cloaking

1. – technika pozwalająca na dostosowywanie treści lub formy witryny do odbiorcy. Cloaking pozwala np. na dostosowanie języka do preferencji użytkownika (na podstawie ustawienia preferowanego języka w przeglądarce internetowej) lub dopasowanie strony do przeglądarki internauty (w przypadku witryny z kilkoma wersjami przystosowanymi dla konkretnych przeglądarek). Powyższe przykłady są przykładami pozytywnego wykorzystania cloakingu. Istnieją jednak negatywne zastosowania cloakingu.
2. – cloaking to również metoda wykorzystywana przy pozycjonowaniu stron internetowych polegająca na „serwowaniu” innej zawartości strony robotowi indeksującemu odmiennej od treści widzianej przez internautę. Polega to na tym, że specjalny skrypt bada adres IP odwiedzającego i dostosowywuje treść strony do użytkownika (tzw. cloaking IP) lub bada program łączący się z serwerem dopasowywuje treść do niego (cloaking user agent). Jeśli któreś z tych dwóch kryteriów (tj. adres IP lub program) sugeruje, że odwiedzającym stronę jest robot indeksujący, „serwuje” się mu odpowiednio spreparowaną stronę przyjazną do zindeksowania (zoptymalizowaną) i wzbogaconą odpowiednimi słowami kluczowymi, nagłówkami, tytułem lub innymi przydatnymi w pozycjonowaniu strony elementami dla tej wyszukiwarki. Strona zostaje zindeksowana według spreparowanej dla spidera treści, nie zawsze zgodnej z treścią lub tematyką oryginalnej wersji witryny.
Wyszukiwarki chronią się przed takim procederem za pomocą podwójnej weryfikacji strony lub częstej zmiany puli adresów IP. Najpierw stronę odwiedza jawny robot, który nie ukrywa swojego pochodzenia. Potem na stronę wchodzi robot „niejawny”, który udaje zwykłego użytkownika. Potem porównywane są obydwie wersje strony. Jeśli są one podobne lub identyczne strona jest dodawana do indeksu, jeśli nie – odrzucana. W większości wyszukiwarek cloaking jest procederem zabronionym i strony wykorzystujące tę technologię są wyrzucane z indeksu, o ile nie udowodnią że w ich przypadku cloaking służy pozytywnym celom (np. dopasowanie wersji językowej lub wersji dla danej przeglądarki).