Social lending, peer-to-peer lending, p2p lending, pożyczki p2p, person-to-person lending

– social lending to portale społecznościowe, w ramach których osoby fizyczne pożyczają sobie nawzajem pieniądze bez udziału instytucji finansowej.
Idea pożyczek P2P jest prosta – w serwisie internetowym spotykają się pożyczkodawcy, a więc ci, którzy mają nadmiar pieniędzy i chcą je w jakiś sposób zainwestować, oraz pożyczkobiorcy, czyli użytkownicy, którzy tych pieniędzy potrzebują. Ponieważ nie ma tutaj chciwych bankierów, obie strony zyskują – pożyczkodawcy zarabiają więcej niż na bankowej lokacie, pożyczkobiorcy płacą mniejsze odsetki niż w przypadku standardowych instytucji finansowych.

Pożyczka może zostać wykorzystana na dowolny cel: współfinansowanie biznesu, zakup domu, sprzętu AGD, spełnienie marzeń, studia etc.

Przy pożyczaniu przez sieć muszą być zagwarantowane bezpieczeństwo pożyczkodawcy (na to że dostanie z powrotem pieniądze) i pożyczkobiorcy. Weryfikacja i zabezpieczenie może odbywać się na wiele sposobów:
– potwierdzenie przez przelew niewielkiej kwoty z własnego rachunku bankowego na konto serwisu (kwota zwracana jest przez serwis po weryfikacji)
– ubezpieczenie pożyczki
– dywersyfikacja wnoszonych środków pomiędzy kilka pożyczek (pożyczkodawca przeznacza swoje środki na wiele mniejszych mikro-pożyczek zamiast jednej pożyczki zmniejszając ryzyko utraty środków).

Przykłady serwisów typu social lending:
Monetto.pl
Kokos.pl
Finansowo.pl
Prosper.com
Zopa.com

Użytkownicy trafili tutaj szukając: kredyty peer to peer, pozyczki p2p

Post navigation