Winzip

Ikona pliku Winzip

Ikona pliku Winzip

– jeden z najpopularniejszych programów działających w systemie Windows, który umożliwia archiwizowanie plików przez kompresję. Winzip jest prostszy w użyciu niż jego DOS-owe pierwowzory – PKZIP i PKUNZIP. Posiada typowy interfejs obsługujący technikę przeciągnij-i-upuść, który ułatwia obsługę i umożliwia pogląd zawartości skompresowanego archiwum bez jego uprzedniego rozpakowywania. Program pozwala na utworzenie samorozpakowywującego się archiwum, do obsługi którego nie potrzeba instalowania Winzipa na komputerze, na którym archiwum ma być rozpakowane.
W programie dostępnych jest 5 stopni upakowania plików w zbiorze: od najlepszego do najgorszego oraz brak kompresji (jedynie połączenie plików w jedno archiwum) – zależnie od wybranej opcji czas kompresji może być dłuższy lub krótszy. Opcja archiwum wieloczęściowego pozwala na utworzenie jednego archiwum składajacego się z wielu plików kopiowanych na kilka dyskietek, co pozwala przenosić dużą ilość danych na małych nośnikach.
Oprócz archiwów typu ZIP (do obsługi których program ten został właśnie stworzony), Winzip obsługuje również inne popularne formaty: TAR, gzip, Uuencode, BinHex, ARJ, LZH, ARC i inne.