– opracowana przez Intel platforma sprzętowa opracowana na potrzeby komputerów przenośnych. W skład platformy wchodzi procesor, chipset i układy, które zapewniają bezprzewodową komunikację z różnymi sieciami lokalnymi i Internetem. Platforma Centrino została tak zaprojektowana, aby notebook miał wydajność standardowego, stacjonarnego peceta i zużywał o 2/3 mniej mocy. Aby to osiągnąć, nie wystarczyło przystosować pecetową wersję procesora do notebooka – potrzebne było stworzenie procesora zupełnie od nowa. Tak właśnie powstała technologia Centrino.
Pomysł na nową mobilną architekturę komputerów narodził się w izraelskim oddziale Intela. Główna idea rozwiązania polega na wprowadzeniu do architektury wszystkich układów (procesora i chipsetu) takich zmian, które przy zastosowaniu systemów oszczędzania energii nie zmniejszą wydajności komputera. Podstawę systemu Centrino stanowi procesor Pentium-M, znany do niedawna pod kodową nazwą Banias. Jego rdzeń produkowany jest w technologii 0,13 mikrona i ma 77 milionów tranzystorów, z czego prawie 65 milionów to ogromna, bo aż jednomegabajtowa ośmiodrożna pamięć podręczna drugiego poziomu. To w głównej mierze dzięki tej modyfikacji znacznie niżej taktowane układy Banias dorównują szybszym jednostkom Pentium 4. Zwiększono też z 20 KB (12 KB na dane i 8 KB na mikrooperacje) do 64 KB (po 32 KB dla mikrooperacji i danych) pamięć cache L1. Sama architektura jądra Pentium-M bazuje zaś na biurkowym układzie Pentium 4. Tutaj najważniejszą zmianą prowadzącą do wzrostu wydajności jest zastosowanie dwóch rozwiązań: technologii Micro-op Fusion oraz modułu Dedicated Stack Manager.
Technika Micro-op Fusion polega na usprawnieniu procesów zarządzania przetwarzanymi przez potoki wykonawcze mikrooperacjami. Jak wiadomo,każdy współczesny pecetowy procesor tłumaczy zestaw instrukcji x86 naswój własny język wewnętrznych rozkazów, nazywanych mikrooperacjami. Dopiero ten wewnętrzny kod jest przetwarzany przez poszczególne jednostki wykonawcze, np. moduł zmiennoprzecinkowy, jednostkę stałoprzecinkową itp. Technologia Micro-op Fusion zastosowana analizuje wszystkie mikrooperacje i w miarę możliwości równolegle wprowadza (łączy ze sobą lub zastępuje inną) po dwie-trzy niezależne instrukcje do jednego potoku wykonawczego. Podobna metoda stosowana jest co prawda w procesorach Athlon XP, lecz w odróżnieniu od kości AMD Pentium-M potrafi niezależnie przekolejkowywać wykonywane operacje i w miarę dostępności przenosić je w dowolny sposób między poszczególnymi jednostkami wykonawczymi. Nietrudno zauważyć, że takierozwiązanie znacząco wpływa na stopień wykorzystania jednostek wykonawczych, a więc na końcową wydajność procesora. Wzrost prędkości działania układów Pentium-M w stosunku do dotychczasowych mobilnych kości, taktowanych tą samą częstotliwością zegara, to 20-30%.
Dowolne przekolejkowywanie mikrooperacji nie byłoby możliwe, gdyby nie sprawne zarządzanie stosem. W tym celu wbudowano w Baniasa moduł dedykowanego menedżera stosu (ang. Dedicated Stack Manager – DSM). Wszystkie instrukcje dotyczące stosu, takie jak np. push, pop, call i ret, wykonywane są właśnie przez moduł DSM. W tym czasie procesor „zwolniony” z obowiązku obsługi stosu może się zająć wyłącznie przetwarzaniem zasadniczego programu znajdującego się w jednostkach wykonawczych. Jak twierdzą inżynierowie z Intela, mechanizm DSM daje ok. 5% wzrostu wydajności.
W typowym procesorze zgodnym z kodem x86, takim jak np. Pentium 4, jednostki wykonawczesą średnio przez ponad jedną czwartą czasu pracy zajęte wykonywaniem instrukcji należących do błędnie przewidzianych rozgałęzień programu i skoków warunkowych. Oznacza to nie tylko straty wydajności, ale – co szczególnie ważne w procesorach mobilnych – większe zużycie energii. Dlatego też konstruktorzy Pentium-M szczególną uwagę poświęcili dopracowaniu mechanizmów przewidywania skoków. Funkcja Advanced Branch Prediction procesora Banias analizuje dotychczas wykonany program i na tej podstawie przewiduje, jakie instrukcje będą wykonywane i gdzie znajdują się potrzebne do nich dane. Niby nic nowego, ale zamiast dotychczasowych metod przeglądających aplikacje na niewielkim obszarze kodu zastosowano system łączący algorytmy analizy lokalnej z globalną, „przeczesującą” znaczne fragmenty programu.
Aby zaoszczędzić zużywaną energię, procesor Pentium-M potrafi nie tylko zmniejszać w zależności od obciążenia częstotliwość pracy zegara i napięcie (znana z wcześniejszych mobilnych procesorów Intela technologia Enhanced SpeedStep). Banias może również całkowicie wyłączyć chwilowo niewykorzystywane obszary pamięci, a nawet całe bloki wykonawcze (np. jednostkę zmiennoprzecinkową) – jest to technologia selektywnej dystrybucji sygnału zegarowego. Podobnie Pentium-M postępuje z 400-megahercową magistralą systemową – zasilanie otrzymują tylko te fragmenty szyny, z których w danej chwili korzysta procesor.
Do współpracy z Pentium-M zaprojektowane zostały dwa mobilne chipsety: i855PM(znany pod kodową nazwą Odem) oraz i855GM (Montara). Od strony funkcjonalnej oba zestawy układów sterujących odpowiadają rodzinie chipsetów i845, jednakże pobór mocy dla i855PM zredukowany został w trybie normalnej pracy do zaledwie 1 W! Trochę więcej energii pobiera i855GM, ale w kości tej zintegrowany został układ graficzny Intel Extreme Graphics 2. W obu chipsetach zastosowano też mechanizmy Enhanced SpeedStep oraz selektywną dystrybucję sygnału zegarowego. Chipsety dla Baniasa obsługują do 2 GB pamięci DDR200/266 i współpracują z szyną AGP 4x. Za współdziałanie pozostałych urządzeń odpowiada zaś mobilna wersja mostka południowego – hub ICH4-M. Oprócz modułu obsługującego magistralę PCI, klawiaturę czy mysz hub ICH4-M ma wbudowany również kodek audio AC ’97 oraz kontroler magistrali USB 2.0 i dysków twardych standardu UltraATA/100. Konstruktorzy zintegrowali też z mostkiem południowymkartę sieciową Ethernet 10/100 Mbit/s. Dwupasmowa łączność bezprzewodowa w standardzie Wi-Fi (802.11b i 802.11a) możliwa jest zaś dzięki minikarcie PCI z układem Calexio. Kość ta została specjalnie zoptymalizowaną pod kątem współpracy z chipsetami z serii i855 i stanowi ostatni element mobilnej platformy Centrino.
Hasło opracowane na podstawie materiałów pochodzących z czasopisma Chip (http://www.chip.pl/).
Użytkownicy trafili tutaj szukając: i8kb