Spamdexing lub spam

(ang. SPAM + inDEXING) – praktyki stosowane przez nieuczciwych webmasterów i specjalistów SEO, polegające na załączaniu do strony WWW takich informacji, by strona znalazła się na wysokiej pozycji w wyszukiwarce internetowej, co satysfakcjonuje takiego webmastera, ale bardzo często nie satysfakcjonuje internauty szukającego godnych uwagi informacji. Kiedy owe niechciane informacje pojawiają się w META-tagach, nazywamy to overstuffingiem.

Kilka przykładów spamdexingu i overstuffingu:

 • dołączanie kluczowych słów kilkadziesiąt lub nawet kilkaset razy na stronie, co powoduje, że wyszukiwarka podnosi stronę w rankingu, bo skoro pojawia się dany wyraz setki razy, to znaczy, że dany temat jest bardzo dobrze opisany. Zazwyczaj słowa te znajdują się na dole strony lub są w środku, są jednak niewidoczne dla użytkownika, ale widoczne dla wyszukiwarki.
 • dołączanie jednego lub więcej wyrazów, które w żadnym stopniu nie są powiązane z treścią strony. To powoduje, że ktoś, kto poszukuje informacji na temat dopisanych sztucznie wyrazów, trafi na tą witrynę. Najczęściej tak dopisywanym słowem jest słowo „sex” i wszystko z nim związane. Zdarza się jednak, że wyrazy te zmieniają się zależnie od mody panującej w Internecie, która zależy od ważnych toczących się wydarzeń na świecie (np. tuż po ataku na World Trade Center wpisywano wyrazy związane z tym wydarzeniem).
 • karanie kogoś przez załączanie jego imienia i nazwiska jako słowa kluczowe na stronie, która nie ma żadnego związku z osobą lub która zawiera kontrowersyjne informacje na temat ofiary
 • próba przejęcia ruchu internautów na stronach konkurencyjnej firmy przez wpisanie nazw jej produktów lub jej nazwy (w niektórych krajach takie postępowanie jest karalne)Spamdexing to nie to samo co używanie kluczowych słów w odpowiedni sposób tak, aby wyszukiwarka celnie określiła zawartość strony.
  Niektóre przeglądarki, jak np. Lycos zniechęca do spamdexingu przez zniżanie w rankingu stron, które zawierają podejrzanie wiele tych samych wyrazów. Zawsze jednak znajdzie się sposób, w jaki można oszukać wyszukiwarkę, by zyskać na sławie.

  Z doświadczenia wynika, że kiedy poszukujemy w Internecie, spamdexing nie działa lub nie jest aż tak wielkim utrudnieniem w znalezieniu odpowiedniej strony. Badania udowodniły, że nie musisz również włączać się w spamdexing, by odpowiednio zareklamować stronę. Oto kilka porad dla twórców stron, które pomogą w znalezieniu Twojej strony przez kogoś, kto szuka informacji na niej zawartych:

 • dołączaj najważniejsze słowa kluczowe do tytułu strony
 • użyj META-tagów do wypisania słów kluczowych, które użytkownik mógłby wpisać w okno wyszukiwarki. Uwzględnij błędy w pisowni, literówki, liczbę mnogą itp.
 • dołącz główne słowa kluczowe przynajmniej raz w pierwszym paragrafie tekstu.

Post navigation