SCSI

(ang. Small Computer System Interface; czyt: skazi) – standard złącza równoległego opracowany przez ANSI, który pozwala na komunikację komputera z peryferiami i urządzeniami tj. twardy dysk, napęd taśmowy, napęd CD-ROM, drukarka, skaner o wiele szybciej niż inne interfejsy. SCSI rozwijany przez Apple Computer pojawił się wpierw w Macintosh’ach. Standard ten zadomowił się również w pecetach i jest obsługiwany przez większość systemów operacyjnych.

Złącze SCSI jest złączem równoległym, jest jednak szybsze od innych (np. LPT). Ostatni 16-bitowy standard interfejsu zwany Ultra-2 SCSI może przesyłać dane z prędkością 80 megabajtów na sekundę. Standard pozwala na podłączenie nawet do 16 urządzeń (zależnie od długości szyny) do jednej karty. Dzięki temu zlikwidowano problem używania osobnej karty dla każdego z urządzeń. Czyni to interfejs SCSI idealnym do przenośnych komputerów (zwłaszcza notebooków). Pojedynczy adapter SCSI w postaci karty rozszerzeń, podłączony do laptopa uwalnia port rónoległy i szeregowy dla innych urządzeń, np. modemu zewnętrznego lub drukarki.

Pomimo, że nie wszystkie urządzenia obsługują wszystkie prędkości i standardy złącza SCSI, każdy następny rozwinięty standard jest kompatybilny wstecznie, tzn. będzie w stanie obsłużyć starsze urządzenie wykorzystując najszybszą prędkość jaką odznacza się podłączane urządzenie (przeważnie niższą niż pozwala na to nowy standard).

Oryginalny standard SCSI, nazywany również SCSI-1 ewoluował do standardu SCSI-2, znanego jako „czysty SCSI”, który obecnie jest szeroko stosowany. SCSI-3 zawiera szereg komend i poleceń, które wymagane są do obsługi nietypowych urządzeń. Zbiór poleceń SCSI-3 jest używany nie tylko w złączu SCSI-3, ale także w innych złączach i protokołach (m.in. Fibre Channel, Firewire i SSP).

Szeroko rozpowszechniony standard SCSI zwany Ultra-2 używa częstotliwości taktowania rzędu 40 MHz uzyskując prędkość transferu nawet do 80 MBps. Pozwala równiez na stosowanie dłuższych kabli (do 12 metrów) przy użyciu kabla niskonapięciowego. SCSI w swojej pierwotnej formie pozwalał na użycie tylko jednego kabla zakończonego terminatorem z uziemieniem. Ultra-2 SCSI wysyła sygnał dwoma przewodami przekazując dane w postaci różnych napięć pomiędzy dwoma przewodami. To pozwala na obsługę dłuższych kabli. Używanie niskiego napięcia redukuje pobór energii i zmniejsza koszty produkcji urządzeń.

Ostatni standard zwany Ultra-3, zwiększył maksymalny przepływ danych do wartości od 80 do 160 MBps przez użycie pełnej częstotliwości pracy zegara. Nowy standard nosi również nazwę Ultra160/m. Dyski obsługujące Ultra160/m oferują znacznie szybszy transfer aniżeli dyski nie obsługujące go. Ultra160/m zawiera także metodę weryfikacji danych typu CRC, która zabezpiecza integralność i poprawność przesyłanych danych.

Standardy SCSI:

Nazwa standardu Maksymalna długość kabla w metrach Maksymalny transfer w MBps Maksymalna ilość urządzeń
SCSI-1 6 5 8
SCSI-2 6 5-10 8 lub 16
Fast SCSI-2 3 10-20 8
Wide SCSI-2 3 20 16
Fast Wide SCSI-2 3 20 16
Ultra SCSI-3 (8-bitowy) 1.5 20 8
Ultra SCSI-3 (16-bitowy) 1.5 40 16
Ultra-2 SCSI 12 40 8
Wide Ultra-2 SCSI 12 80 16
Ultra-3 (Ultra160/m) SCSI 12 160 16
Użytkownicy trafili tutaj szukając: symbole urządzeń scsi, interfejs skazi, interfejs scsi, urządzenia skazi, złącze skazi, symbole dla urzadzen sci, scsi-3 ilosc urzadzen, scsi 3 ilość urządzeń, scsi, przewody i zlacza do standardu SCzsI