VRAM lub Video RAM, pamięć obrazu bądź frame buffer

(ang. Video Random Access Memory – pamięć video o dostępie swobodnym) – ogólne określenie na specjalny typ pamięci operacyjnej komputera, znajdującej się z reguły w postaci układów na karcie graficznej, przeznaczonej do przechowywania danych, które mają być wyświetlone na monitorze. Pełni zatem rolę bufora między procesorem monitorem. Kiedy grafika wysyłana jest do wyświetlenia, najpierw musi zostać odczytana przez procesor jako „zwykłe” dane i zapisana w pamięci VRAM. Następnie dane są konwertowane przez RAMDAC z postaci cyfrowej na analogową, którą monitor zmienia na widzialny obraz. Obecne karty graficzne zawierają 64 lub 128 MB pamięci video (dawniej wielkość ta wynosiła 1, 2, 4 16 lub 32 MB). Wielkość niezbędnej pamięci obrazu zależy od stosowanej rozdzielczości, ilości kolorów, złożoności grafiki itp.
Większość form pamięci video to formy dwu-portowe, tzn. kiedy procesor zapisuje nowy obraz do pamięci video, monitor odczytuje wcześniej przesłane dane, by odświeżyć zawartość pamięci. Zasada dwu-portowości jest zasadniczą różnicą między video RAM główną pamięcią RAM (główny RAM nie pozwala na jednoczesny zapis i odczyt danych). Por. SGRAM, WRAM, MDRAM, RDRAM.

Użytkownicy trafili tutaj szukając: pamiec vram karty graficznej, pamięć vram, jak sprawdzić video ram w komputerze, jak sprawdzić video ram, jak sprawdzić pamięć vram na karcie graficznej, jak sprawdzić pamięć vram, jak się sprawdza videoram, jak powiekszyc pamiec V ram, zwiększenie pamięci vram w laptopie, co to jest pamięć wideo w komputerze
Informatyk: