– rodzina systemów operacyjnych produkcji Microsoftu. Charakterystyka każdego z systemów poniżej.
Historia systemów z rodziny Windows w skrócie przedstawia poniższy film:
Windows 9x
– określenie dla rodziny systemów operacyjnych Windows, które posiadają w nazwie rok wydania rozpoczynający się na cyfrę 9 (czyli Windows 95, 97 i 98), ale często jest również doliczany do niego Windows Millenium.
Windows for Workgroups
(ang. – okna dla grup roboczych) – starsza sieciowa wersja Windows nazwana została Windows for Workgroups 3.11. Umożliwia ona połączenie wielu komputerów osobistych w sieć. Jego poprzednik, Windows for Workgroups 3.1 posiadal mozliwość współdzielenia plików i zawierał grę w kierki (zwaną Hearts). Kierki notują niespadającą popularność, stąd zapewne gra ta była dołączana do kolejnych wersji systemu Windows – XP i Vista.
Windows 95 (nazwa robocza Chicago)
– oficjalna premiera miała miejsce 24 sierpnia 1995 roku. Swą nazwę zawdzięcza systemowi okien (ang. windows), które są ważnym elementem interfejsu użytkownika (GUI) również tego systemu operacyjnego. Windows 95 jest bezpośrednim następcą Windows 3.11 oraz MS-DOS i łączy w sobie elementy obu tych produktów, jednak charakteryzuje się wyższymi wymaganiami sprzętowymi – koniecznością posiadania procesora Intel 80386 (w przeciwieństwie do zarówno 3.11, jak i DOS-a, które można było uruchomić na systemach AT).
Pod względem handlowym, system operacyjny Windows 95 stał się wielkim sukcesem, równie wielkim jak pompa, która towarzyszyła jego premierze (reklamy z członkami zespołu The Rolling Stones).
W systemie Windows 95 zadebiutowało kilka elementów, które stały się charakterystyczne dla Windows do dzisiaj: m.in. przycisk Start i ikona Mój komputer. Późniejsze edycje Windows 95 były dostarczane z przeglądarką internetową Internet Esplorer – najpierw w wersji 3, a później 4, która była o tyle ważna, że umożliwiała wyświetlanie zawartości strony WWW na pulpicie biurka (tzw. Active Desktop). To posunięcie giganta z Redmond stało się bezpośrednią przyczyną procesu antymonopolowego.
Cechy Windows 95:
Wersja ta miała trzy duże aktualizacje: OSR1, OSR2, OSR2.5 Następcą Windows 95 stał się system Windows 98. Z dniem 31 grudnia 2002 roku firma Microsoft zakończyła udzielanie wsparcia technicznego dla tej wersji systemu operacyjnego.
Windows 98 (nazwa kodowa Memphis) lub Windows 97
– jeden z najbardziej popularnych systemów Microsoftu. Ta wersja systemu wyraża pogląd Microsoftu, że użytkownik powinien posiadać jedynie elementarną wiedzę na temat obsługi komputera i że wprowadzona technologia stron internetowych ma ułatwić użytkownikowi w posługiwaniu się nim. To właśnie z powodu wbudowanej w system przeglądarki internetowej Internet Explorer firma Microsoft została oskarżona o stosowanie praktyk monopolistycznych. Powodem pozwu była pełna integracja systemu z przeglądarką, co według sądu zmuszało użytkowników do jej używania bez możliwości odinstalowania. Oskarżenia miały swoje podstawy ponieważ Internet Explorer jest integralną częścią systemu. Dzięki funkcji Aktywnego Pulpitu (ang. active desktop) można poruszać się po obiektach na pulpicie tak jak po stronie internetowej.
Windows 98 zapewnia obsługę 32-bitowego systemu FAT, który pozwala na tworzenie partycji większych niż 2 gigabajty.
Inne cechy systemu Windows 98:
Windows 98 SE (Second Edition)
(ang. Second Edition – drugie wydanie) – ukazał się 10 czerwca 1999. Dodano m.in. nową wersję Internet Explorera, program NetMeeting, możliwość współużytkowania jednego połączenia internetowego (Internet Connection Sharing), obsługę napędów DVD-ROM i funkcję wielu użytkowników.
Microsoft był krytykowany za brak innowacyjności w produkcie oraz to, że użytkownicy Windows 98 nie mogli za darmo zaktualizować go do wersji SE. Następcą Windowsa 98 jest wersja Windows Me.
W dniu 11 lipca 2006 oficjalne zakończone zostanie udzielanie wsparcia technicznego dla tego systemu.
Windows Millenium lub Windows Me
(ang. Millenium Edition – wersja milenijna) – wersja systemu Windows wydana 14 września 2000 roku. Została stworzona z myślą o użytkownikach indywiualnych. Według słów Microsoftu jest to update Windows’a 98, łączący bardziej intuicyjny interfejs użytkownika dla początkujących użytkowników oraz nowe funkcje dla użytkowników zaawansowanych. Zaprojektowany tak, aby zachować kompatybilność wsteczną ze swoim poprzednikiem pozwala na uruchamianie starszych aplikacji. Windows Me został pozbawiony trybu MS-DOS zapewne w celu zapewnienia stabilności, jednakże został wzbogacony o ulepszenia w obsłudze multimediów.
Nowości w Windows Millenium w porównaniu do poprzednich wersji:
Windows NT
(ang. Windows New Technology – okna nowa technologia lub N-Ten) – system operacyjny przeznaczony dla użytkowników indywidualnych i biznesu jak również rodzina systemów będących jego następcą i na nim opartych (windows 2000, Windows XP, Windows 2003).
Istnieje kilka wersji systemów Windows NT: dla domowych centrów rozrywki, dla zwykłych komputerów domowych, dla stacji roboczych oraz serwerów. Wszystkie korzystają z tego samego jądra i kodu systemu operacyjnego, lecz oprogramowanie serwera jest skonfigurowane do pracy z aplikacjami typu klient-serwer i może działać jako serwer aplikacji w sieciach lokalnych NetWare i Microsoft. Wersja 4.0 serwera NT zawierała oprogramowanie internetowego serwera WWW oraz interfejs użytkownika systemu Windows 95. W 1996 r. sprzedano więcej licencji serwera NT niż wszystkich licencji różnych wersji systemu Unix. Najnowsza wersja NT dla komputerów osobistych i stacji roboczych to Windows XP, a dla serwerów Windows Server 2003.
Wersje systemów z rodziny NT:
Windows 2000 (W2k) lub Windows NT 5.0
– kolejny system operacyjny firmy Microsoft. Właściwa nazwa to Windows 2000, choć nazywany był Windowsem NT 5.0 dla podkreślenia faktu jego ewolucji w oparciu o technologię NT. Windows 2000 przeznaczony jest zarówno dla małych firm i profesjonalistów jak i większych instytucji, dla których był właśnie przeznaczony NT. Windows 2000 odznacza się większą stabilnością niż systemy linii 9x i NT. Nowością w tym systemie jest system Active Directory, który pozwala na założenie w firmie prywatnych, wirtualnych podsieci w celu kodowania danych i udostępniania dzielonych plików w konsekwentny sposób w sieci komputerowej.
Linia systemów Windows 2000 zawiera w sobie 4 produkty:
Windows XP lub Windows NT 5.1
– według twórców Windows XP jest najważniejszą wersją systemu Windows od czasów Windows 95. XP zbudowany jest na podstawie kernela Windows’a 2000, ale tym czym wyróżnia się od innych systemów to nowy futurystyczny wygląd, który ma ułatwić obsługę przeciętnemu użytkownikowi. Dodano funkcję zarządzania multimedialnymi plikami za pomocą specjalnych katalogów przeznaczonych do przechowywania zdjęć, filmów i muzyki. System ten obsługuje szeroką gamę urządzeń, w tym nagrywarek CD, napędów archiwizujących itp. Windows XP pozwala na przydzielenie każdemu użytkownikowi osobnego konta, któremu przydzielane są pewne zasoby i prawa. Dzięki temu użytkownik może spersonalizować swoje konto ustawiając wygląd systemu zależnie od upodobań. Zmieniono również wygląd menu Start i dodano do niego miejsce na skróty do najczęściej uruchamianych aplikacji.
Windows XP rozprowadzany jest w dwóch wersjach:
Następcą Windowsa XP ma być Windows Vista. Na Windowsie XP oparty jest również system Windows 2003 Server.
Windows CE
(ang. Consumer Electronics) – ta wersja systemu oparta jest na bazie Windows serii 9x, stworzona jednak została dla potrzeb przenośnych urządzeń typu palmtop i organiser oraz telewizji kablowych. Tak jak pełnowymiarowy Windows, wersja CE jest 32-bitowym, wielozadaniowysystemem operacyjnym. Microsoft podkreśla fakt, że system ten został stworzony „od zera”, jednakże z uwzględnieniem wszelkich zalet systemu serii Windows. Oprócz obsługi przenośnych urządzeń, Microsoft oferuje również Windows CE w komputerach pokładowych samochodów wraz z systemem rozpoznawania mowy mającym zapewnić bezdotykową obsługę systemu operacyjnego.
Windows XP Media Center Edition
– wersja systemu Windows XP wydana w listopadzie 2002 roku, przeznaczona dla komputerów HP Media Center Computer i Alienware Navigator. Wersja ta jest dostarczana tylko i wyłącznie z tymi komputerami i nie można jej kupić w sklepie.
Windows XP Tablet PC Edition
– wersja systemu Windows XP wydana w listopadzie 2002 roku, przeznaczona dla urządzeń typu Tablet PC.
Windows XP Media Center Edition 2005
– następca Windows XP Media Center Edition, jednak posiadająca nowe opcje, design oraz kompozycję – Energy Blue, wykorzystującą nowy schemat kolorów Royale. W niektórych krajach, takich jak Rosja czy Indie, Microsoft wprowadził nową edycję systemu Windows – Starter Edition. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej udostępniona została edycja pozbawiona 186 plików, w tym programu Windows Media Player (a co za tym idzie – możliwości odtwarzania multimediów bez instalacji dodatkowego oprogramowania). Komisja nie zgodziła się na proponowaną przez Microsoft nazwę Windows XP Reduced Media Edition i wybrała Windows XP N spośród pozostałych nazw zaproponowanych przez koncern. Microsoft twierdzi, że nazwa taka może zdezorientować klientów, ale ostatecznie zatwierdził ją. System ten jest dostępny tylko w Europie.
Microsoft Windows XP 64-bit
-wersja systemu Windows XP dla procesorów Intel Itanium i innych procesorów 64-bitowych.
Microsoft Windows Server 2003 lub Windows NT 5.2
-bezpośredni następca Windowsa 2000.
Nowości w systemie Windows 2003 Server:
Microsoft Windows Vista lub Windows NT 6.0 (nazwa kodowa Longhorn)
– do 22 lipca 2005 (dnia premiery) znany był pod nazwą kodową Longhorn. Następca systemu Windows XP. Hasło systemu to Clear Confident Connected, czyli Przejrzysty Pewny Połączony. Vista charakteryzował się następującymi cechami:
Windows 7
– najnowszy system z rodziny Windows
Użytkownicy trafili tutaj szukając: charakterystyka windows 98, charakterystyka systemu windows, nazwa kierek xp, snipping tools w xp, windows 97 charakterystyka