Windows

Logo rodziny systemów Windows

Logo rodziny systemów Windows

– rodzina systemów operacyjnych produkcji Microsoftu. Charakterystyka każdego z systemów poniżej.

Historia systemów z rodziny Windows w skrócie przedstawia poniższy film:

Windows 9x

– określenie dla rodziny systemów operacyjnych Windows, które posiadają w nazwie rok wydania rozpoczynający się na cyfrę 9 (czyli Windows 95, 97 i 98), ale często jest również doliczany do niego Windows Millenium.

Windows for Workgroups

(ang. – okna dla grup roboczych) – starsza sieciowa wersja Windows nazwana została Windows for Workgroups 3.11. Umożliwia ona połączenie wielu komputerów osobistych w sieć. Jego poprzednik, Windows for Workgroups 3.1 posiadal mozliwość współdzielenia plików i zawierał grę w kierki (zwaną Hearts). Kierki notują niespadającą popularność, stąd zapewne gra ta była dołączana do kolejnych wersji systemu Windows – XP i Vista.

Windows 95 (nazwa robocza Chicago)

– oficjalna premiera miała miejsce 24 sierpnia 1995 roku. Swą nazwę zawdzięcza systemowi okien (ang. windows), które są ważnym elementem interfejsu użytkownika (GUI) również tego systemu operacyjnego. Windows 95 jest bezpośrednim następcą Windows 3.11 oraz MS-DOS i łączy w sobie elementy obu tych produktów, jednak charakteryzuje się wyższymi wymaganiami sprzętowymi – koniecznością posiadania procesora Intel 80386 (w przeciwieństwie do zarówno 3.11, jak i DOS-a, które można było uruchomić na systemach AT).
Pod względem handlowym, system operacyjny Windows 95 stał się wielkim sukcesem, równie wielkim jak pompa, która towarzyszyła jego premierze (reklamy z członkami zespołu The Rolling Stones).
W systemie Windows 95 zadebiutowało kilka elementów, które stały się charakterystyczne dla Windows do dzisiaj: m.in. przycisk Start i ikona Mój komputer. Późniejsze edycje Windows 95 były dostarczane z przeglądarką internetową Internet Esplorer – najpierw w wersji 3, a później 4, która była o tyle ważna, że umożliwiała wyświetlanie zawartości strony WWW na pulpicie biurka (tzw. Active Desktop). To posunięcie giganta z Redmond stało się bezpośrednią przyczyną procesu antymonopolowego.

Cechy Windows 95:

 • obiektowe GUI sterowane za pomocą 32-bitowego API
 • wielozadaniowość z wywłaszczeniem
 • wielowątkowość
 • wykorzystanie rejestru systemowego
 • brak ograniczeń poprzednich wersji systemu (nazwy plików w formacie 8.3 itp.)
 • technologia Plug and Play
  Wersja ta miała trzy duże aktualizacje: OSR1, OSR2, OSR2.5 Następcą Windows 95 stał się system Windows 98. Z dniem 31 grudnia 2002 roku firma Microsoft zakończyła udzielanie wsparcia technicznego dla tej wersji systemu operacyjnego.
 • Windows 98 (nazwa kodowa Memphis) lub Windows 97

  – jeden z najbardziej popularnych systemów Microsoftu. Ta wersja systemu wyraża pogląd Microsoftu, że użytkownik powinien posiadać jedynie elementarną wiedzę na temat obsługi komputera i że wprowadzona technologia stron internetowych ma ułatwić użytkownikowi w posługiwaniu się nim. To właśnie z powodu wbudowanej w system przeglądarki internetowej Internet Explorer firma Microsoft została oskarżona o stosowanie praktyk monopolistycznych. Powodem pozwu była pełna integracja systemu z przeglądarką, co według sądu zmuszało użytkowników do jej używania bez możliwości odinstalowania. Oskarżenia miały swoje podstawy ponieważ Internet Explorer jest integralną częścią systemu. Dzięki funkcji Aktywnego Pulpitu (ang. active desktop) można poruszać się po obiektach na pulpicie tak jak po stronie internetowej.

  Windows 98 zapewnia obsługę 32-bitowego systemu FAT, który pozwala na tworzenie partycji większych niż 2 gigabajty.

  Inne cechy systemu Windows 98:

 • obsługa złącza USB i AGP
 • obsługa dysków DVD;
 • obsługa zaawansowanego systemu zarządzania energią ACPI;
 • darmowa usługa Windows Update, służąca do aktualizacji systemu;
 • obsługa wielu monitorów.W miarę upływu czasu Windows 98 zaczął być zastępowany Windowsem 2000, a później Windowsem XP.
 • Windows 98 SE (Second Edition)

  (ang. Second Edition – drugie wydanie) – ukazał się 10 czerwca 1999. Dodano m.in. nową wersję Internet Explorera, program NetMeeting, możliwość współużytkowania jednego połączenia internetowego (Internet Connection Sharing), obsługę napędów DVD-ROM i funkcję wielu użytkowników.

  Microsoft był krytykowany za brak innowacyjności w produkcie oraz to, że użytkownicy Windows 98 nie mogli za darmo zaktualizować go do wersji SE. Następcą Windowsa 98 jest wersja Windows Me.

  W dniu 11 lipca 2006 oficjalne zakończone zostanie udzielanie wsparcia technicznego dla tego systemu.

  Windows Millenium lub Windows Me

  (ang. Millenium Edition – wersja milenijna) – wersja systemu Windows wydana 14 września 2000 roku. Została stworzona z myślą o użytkownikach indywiualnych. Według słów Microsoftu jest to update Windows’a 98, łączący bardziej intuicyjny interfejs użytkownika dla początkujących użytkowników oraz nowe funkcje dla użytkowników zaawansowanych. Zaprojektowany tak, aby zachować kompatybilność wsteczną ze swoim poprzednikiem pozwala na uruchamianie starszych aplikacji. Windows Me został pozbawiony trybu MS-DOS zapewne w celu zapewnienia stabilności, jednakże został wzbogacony o ulepszenia w obsłudze multimediów.

  Nowości w Windows Millenium w porównaniu do poprzednich wersji:

 • mechanizm przywracania poprzednich ustawień systemu, który pozwala na powrót do ustawień systemu, przy których system działał poprawnie. Wystarczy wystartować ów mechanizm, a system sam odzyska pierwotną konfigurację, jeśli taka została zapisana. Mechanizm ten jest obecny również w następnych wersjach systemu Windows (XP);
 • zabezpieczenie systemowych plików, które zapobiega przypadkowemu nadpisaniu niezbędnych do pracy systemu plików;
 • automatyczna aktualizacja, która sama utrzyma nasz system w stanie „świeżości”;
 • obsługa aparatów cyfrowych, kamer internetowych i skanerów;
 • program Movie Maker, który pozwala na cyfrową obróbkę filmów
 • odtwarzacz multimedialny Windows Media Player, który zarządza muzyką i filmami;
 • kreator sieci domowej, który w prosty sposób pomoże skonfigurować nam małą domową sieć komputerową;
 • obsługę standardu Universal Plug and Play.W dniu 11 lipca 2006 oficjalne zakończone zostanie udzielanie wsparcia technicznego dla tego systemu.
 • Windows NT

  (ang. Windows New Technology – okna nowa technologia lub N-Ten) – system operacyjny przeznaczony dla użytkowników indywidualnych i biznesu jak również rodzina systemów będących jego następcą i na nim opartych (windows 2000, Windows XP, Windows 2003).

  Istnieje kilka wersji systemów Windows NT: dla domowych centrów rozrywki, dla zwykłych komputerów domowych, dla stacji roboczych oraz serwerów. Wszystkie korzystają z tego samego jądra i kodu systemu operacyjnego, lecz oprogramowanie serwera jest skonfigurowane do pracy z aplikacjami typu klient-serwer i może działać jako serwer aplikacji w sieciach lokalnych NetWare i Microsoft. Wersja 4.0 serwera NT zawierała oprogramowanie internetowego serwera WWW oraz interfejs użytkownika systemu Windows 95. W 1996 r. sprzedano więcej licencji serwera NT niż wszystkich licencji różnych wersji systemu Unix. Najnowsza wersja NT dla komputerów osobistych i stacji roboczych to Windows XP, a dla serwerów Windows Server 2003.

  Wersje systemów z rodziny NT:

 • Windows NT 3.1
 • Windows NT 3.5
 • Windows NT 3.51
 • Windows NT 4.0
 • Windows NT 5.0 (Windows 2000)
 • Windows NT 5.1 (Windows XP)
 • Windows NT 5.2 (Windows 2003 Server)
 • Windows NT 6.0 (Windows Vista) – premiera w 2007 rokuWedług Microsoftu 32-bitowe aplikacje uruchamiają się 20% szybciej w systemie Windows NT niż w systemach linii 9x. Uruchamianie starszych 16-bitowych aplikacji wzajemnie przeszkadzająych sobie w działaniu powodowało awarie systemu. Jednak narzędzia dostarczone wraz z Windows NT zapobiegają tym problemom. Wersja 2000 posiada identyczny wygląd jak wersja 95 i 98. Windows NT Server jest jednym z najczęściej instalowanych sieciowych systemów operacyjnych.
 • Windows 2000 (W2k) lub Windows NT 5.0

  – kolejny system operacyjny firmy Microsoft. Właściwa nazwa to Windows 2000, choć nazywany był Windowsem NT 5.0 dla podkreślenia faktu jego ewolucji w oparciu o technologię NT. Windows 2000 przeznaczony jest zarówno dla małych firm i profesjonalistów jak i większych instytucji, dla których był właśnie przeznaczony NT. Windows 2000 odznacza się większą stabilnością niż systemy linii 9x i NT. Nowością w tym systemie jest system Active Directory, który pozwala na założenie w firmie prywatnych, wirtualnych podsieci w celu kodowania danych i udostępniania dzielonych plików w konsekwentny sposób w sieci komputerowej.

  Linia systemów Windows 2000 zawiera w sobie 4 produkty:

 • Windows 2000 Professional – dla indywidualnych użytkowników i różnych wielkości firm. Zawiera ulepszenia w dziedzinie zabezpieczeń i mobilności. Jest to najbardziej ekonomiczny wybór.
 • Windows 2000 Server – dla małych i średnich firm. Może służyć jako serwer sieci Web lub serwer grup roboczych. Może pełnić rolę dwukierunkowego wieloprocesorowego systemu. Windows NT 4.0 Server daje się uaktualnić do tej wersji systemu.
 • Windows 2000 Advanced Server – przeznaczony do stworzenia serwera z którego będzie ładowany system operacyjny lub serwera aplikacji i bazy danych.
 • Windows 2000 Datacenter Server – stworzony dla dużych serwerów składowania danych, systemu transakcji internetowych (OLTP), analiz ekonometrycznych i serwerów aplikacji wymagających dużej mocy obliczeniowej. Datacenter Server obsługuje do 64 gigabajtów pamięci operacyjnej.
 • Windows XP lub Windows NT 5.1

  – według twórców Windows XP jest najważniejszą wersją systemu Windows od czasów Windows 95. XP zbudowany jest na podstawie kernela Windows’a 2000, ale tym czym wyróżnia się od innych systemów to nowy futurystyczny wygląd, który ma ułatwić obsługę przeciętnemu użytkownikowi. Dodano funkcję zarządzania multimedialnymi plikami za pomocą specjalnych katalogów przeznaczonych do przechowywania zdjęć, filmów i muzyki. System ten obsługuje szeroką gamę urządzeń, w tym nagrywarek CD, napędów archiwizujących itp. Windows XP pozwala na przydzielenie każdemu użytkownikowi osobnego konta, któremu przydzielane są pewne zasoby i prawa. Dzięki temu użytkownik może spersonalizować swoje konto ustawiając wygląd systemu zależnie od upodobań. Zmieniono również wygląd menu Start i dodano do niego miejsce na skróty do najczęściej uruchamianych aplikacji.

  Windows XP rozprowadzany jest w dwóch wersjach:

 • Home Edition – wersja dla użytkowników domowych
 • Professional – wersja dla firm i komputerów przenośnych, zawierająca m.in. obsługę wielu procesorów oraz mechanizm uwierzytelnienia sieciowego.Do Windowsa XP opracowano 2 dodatki w postaci Service Packów: Service Pack 1 (SP1) i Service Pack 2 (SP2), które łatają dotychczasowe dziury w systemie i dodają nowe funkcjonalności, m.in. blokowanie okienek pop-up, nowa zapora ogniowa etc.
  Następcą Windowsa XP ma być Windows Vista. Na Windowsie XP oparty jest również system Windows 2003 Server.
 • Windows CE

  (ang. Consumer Electronics) – ta wersja systemu oparta jest na bazie Windows serii 9x, stworzona jednak została dla potrzeb przenośnych urządzeń typu palmtop i organiser oraz telewizji kablowych. Tak jak pełnowymiarowy Windows, wersja CE jest 32-bitowym, wielozadaniowysystemem operacyjnym. Microsoft podkreśla fakt, że system ten został stworzony „od zera”, jednakże z uwzględnieniem wszelkich zalet systemu serii Windows. Oprócz obsługi przenośnych urządzeń, Microsoft oferuje również Windows CE w komputerach pokładowych samochodów wraz z systemem rozpoznawania mowy mającym zapewnić bezdotykową obsługę systemu operacyjnego.

  Windows XP Media Center Edition

  – wersja systemu Windows XP wydana w listopadzie 2002 roku, przeznaczona dla komputerów HP Media Center Computer i Alienware Navigator. Wersja ta jest dostarczana tylko i wyłącznie z tymi komputerami i nie można jej kupić w sklepie.

  Windows XP Tablet PC Edition

  – wersja systemu Windows XP wydana w listopadzie 2002 roku, przeznaczona dla urządzeń typu Tablet PC.

  Windows XP Media Center Edition 2005

  – następca Windows XP Media Center Edition, jednak posiadająca nowe opcje, design oraz kompozycję – Energy Blue, wykorzystującą nowy schemat kolorów Royale. W niektórych krajach, takich jak Rosja czy Indie, Microsoft wprowadził nową edycję systemu Windows – Starter Edition. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej udostępniona została edycja pozbawiona 186 plików, w tym programu Windows Media Player (a co za tym idzie – możliwości odtwarzania multimediów bez instalacji dodatkowego oprogramowania). Komisja nie zgodziła się na proponowaną przez Microsoft nazwę Windows XP Reduced Media Edition i wybrała Windows XP N spośród pozostałych nazw zaproponowanych przez koncern. Microsoft twierdzi, że nazwa taka może zdezorientować klientów, ale ostatecznie zatwierdził ją. System ten jest dostępny tylko w Europie.

  Microsoft Windows XP 64-bit

  -wersja systemu Windows XP dla procesorów Intel Itanium i innych procesorów 64-bitowych.

  Microsoft Windows Server 2003 lub Windows NT 5.2

  -bezpośredni następca Windowsa 2000.
  Nowości w systemie Windows 2003 Server:

 • IIS w wersji 6.0,
 • poprawki w usłudze Active Directory
 • współpraca z systemami plików FAT, FAT32 i NTFS
 • platforma .NET Framework w wersji 1.1.Istnieje kilka edycji systemu zależnie od zastosowań:
 • Small Business Server
 • Web Edition
 • Standard Edition
 • Enterprise Edition
 • Datacenter EditionWindows Server 2003 jest dostępny w wersjach na platformy sprzętowe: x86, Itanium, AMD64. Wydano jak dotąd jeden zbiór poprawek i dodatków do tego systemu, tj. Service Pack 1 (SP1)

  Microsoft Windows Vista lub Windows NT 6.0 (nazwa kodowa Longhorn)

  – do 22 lipca 2005 (dnia premiery) znany był pod nazwą kodową Longhorn. Następca systemu Windows XP. Hasło systemu to Clear Confident Connected, czyli Przejrzysty Pewny Połączony. Vista charakteryzował się następującymi cechami:

 • wyposażenie w program antywirusowy, program antyspyware’owy, zaporę sieciową (firewall);
 • narzędzia poprawiające sprawność systemu Windows, narzędzia tworzące kopie bezpieczeństwa systemu;
 • trójstopniowo (zamiast dwustopniowo) limitowane konta (w zalezności od stopni aróżne uprawienia);
 • dzięki nowej technologii ładowania i zamykania systemu, system będzie wracał ze stanu wstrzymania w nie więcej niż 2 sekundy, a ładowanie się systemu będzie trwało o połowę krócej niż w Windowsie XP;
 • aplikacje będą ładować pliki 15% szybciej niż w Windowsie XP;
 • nowy instalator, który potrafi zainstalować system w 15 minut;
 • narzędzie tworzenia obrazów instalacyjnych i dysków twardych – XImage i format ich zapisu Windows Imaging Format (WIM);
 • zostanie zmodyfikowana funkcja Przywracania systemu, w której będzie istnieć mniej koniecznych punktów przywracania, co jest równoznaczne z oszczędnością miejsca na dysku;
 • nowa, szybka wyszukiwarka plików; będzie potrafiła na wszelakie sposoby przeszukiwać pliki, dokumenty, zdjęcia, i inne multimedia, a także grupować zbiory według autora, daty modyfikacji, rozmiaru itd.;
 • zostanie ułatwione przenoszenie danych między komputerem a urządzeniami przenośnymi;
 • nowa wersja przeglądarki Internet Explorer 7+ (znak plus w nazwie oznacza zaawansowane funkcje dostępne jedynie w systemie Windows Vista; wersja dla pozostałych systemów zawierać ich nie będzie, zatem nazwa przeglądarki to: Internet Explorer 7). Będzie oferować niektóre z funkcjonalności nowoczesnych i bezpiecznych przeglądarek (np. Mozilla Firefox i Opera), usprawniające surfowanie i bezpieczeństwo. Pierwsza wersja testowa przeglądarki ukazała się razem z wersją Beta 1 systemu Windows Vista, czyli 27 lipca 2005.
 • nowy klient poczty Windows Mail – następca Microsoft Outlook Express.
 • Windows Desktop Search – rozszerzona funkcja indeksowania i natychmiastowego wyszukiwania plików. Praktycznie każda aplikacja w systemie będzie zawierać pole do wyszukiwania plików. Funkcja ta jest odpowiedzią na Spotlight firmy Apple.
 • nowy mechanizm logowania błędów, znany pod nazwą kodową Crimson. Jego zadaniem będzie monitorowanie, zarządzanie i raportowanie „stanu zdrowia” systemu.
 • nowy format dokumentów bazujący na XML-u (alternatywa dla PDF). Jego nazwa kodowa to Metro.
 • nowa wersja odtwarzacza multimediów Windows Media Player oznaczona numerem 11;
 • Windows Movie Maker ze wsparciem technologii High Definition oraz jego składnik, Windows DVD Maker pomagający tworzyć płyty DVD;
 • Windows Photo Gallery – aplikacja zarządzająca zbiorem zdjęć i obrazów (do systemu dołączony zostanie także format zapisu obrazów opracowany przez Microsoft – Windows Media Photo);
 • Windows Driver Foundation – o wiele lepsza obsługa sterowników sprzętu podłączonego do komputera;
 • obsługa formatu HD DVD oraz prawdopodobnie Blu-ray;
 • Windows Vista ma obsługiwać dodatkowy, mały ekran LCD (o przekątnej ok. 3″) montowany w niektórych komputerach przenośnych. Ma być na nim pokazywany m.in. stan baterii, zegar oraz informacje o nowych wiadomościach e-mail.
 • obsługa tworzonej przez Microsoft sieci P2P znanej obecnie pod nazwą kodową Avalanche, prawdopodobna nazwa finalna to „Windows Collaboration”; będzie to także narzędzie prezentacji online.
 • co najmniej 6 nowych czcionek: 2 szeryfowe (Cambria i Constantia), 3 bezszeryfowe (Calibri, Candara i Corbel) oraz jedna o stałej szerokości znaku (Consolas);
 • nowy sposób obsługi tekstu i czcionek z wykorzystaniem Unicode i możliwości „Avalona” w zakresie skalowania.
 • narzędzie Windows Snipping Tool pozwalające na stworzenie „zdjęcia” zaznaczonego fragmentu pulpitu, zapisanie go bądź wysłanie do adresata poprzez program pocztowy.
 • nowy uproszczony Rejestrator dźwięków, posiadający jedynie funkcje nagrywania dźwięku i jego zapis do formatu WMA (format ten będzie też prawdopodobnie wykorzystywany w ustawieniach dźwięków zdarzeń systemowych; jedynie Windows Media Player 11 wykorzystywać będzie format WAV przy zapisie ścieżek audio).
 • obsługa dowiązań symbolicznych w stylu tych znanych z systemów rodziny Unix.
 • Windows 7

  – najnowszy system z rodziny Windows

  Użytkownicy trafili tutaj szukając: charakterystyka windows 98, charakterystyka systemu windows, nazwa kierek xp, snipping tools w xp, windows 97 charakterystyka