Czym różni się smartfon od tableta?

Rozglądając się za nowościami na rynku urządzeń do komunikacji, urządzeń mobilnych i ewentualne zastanawiając się nad zakupem jednego z nich można z łatwością zauważyć, że różnic pomiędzy tabletami a smartfonami jest co raz mniej. Rodzi się także pytanie – co jest lepsze smartfon czy tablet?

Pod względem oferowanych funkcji i możliwości oba urządzenia są do siebie bardzo podobne. Można z ich użyciem prowadzić rozmowy, słuchać muzyki czy oglądać filmy, przeglądać strony internetowe, korzystać z komunikatorów i portali społecznościowych.

Smartfon

Co zatem różni te dwa urządzenia? Główną i najłatwiej dostrzegalną różnicą jest wielkość wyświetlacza (choć i to zaczyna ulegać ujednoliceniu|). Do tej pory przewagę w tym względzie miał tablet, a co za tym idzie łatwiej było z jego użyciem przeglądać strony internetowe , oglądać filmy czy grać w gry. Nie tylko przekątna ale też rozdzielczość były dotychczas większe. Co więcej, duży ekran zapewnia większy komfort pracy, dzięki czemu może być używany także do edycji tekstu czy wykonywania innych tego typu zadań. Tablet ma wiodącą rolę w tych obszarach, w których na funkcjonalność w decydującej mierze ma wpływ wielkość wyświetlacza. Urządzenia te sprawdzają się także dobrze w podróży jako nawigacja GPS, centrum rozrywki czy wreszcie załatwiania bieżących spraw, w czym niewątpliwie góruje nad laptopem z powodu mniejszego rozmiaru i baterii o dłuższej wytrzymałości.

Tablet
smartphone-462820_1280.jpg

To co do tej pory rozróżniało te dwa urządzenia przestaje być aktualne, a to z uwagi na wchodzenie na rynek smartfonów z coraz większą przekątną ekranu – nawet do 7 cali. Ponadto, do niekwestionowanych zalet smartfonów należą większa mobilność i wygoda przenoszenia. Co do zasady tabletu nie da schować się do kieszeni (choć bardzo duży telefon też bywa trudno). Smartfony są niezastąpione w komunikacji głosowej i SMSesowej. Ich plusem jest też to, że bardzo dobrze współpracują z sieciami różnych operatorów, a do pracy nie wymagają np. modemu czy routera – wystarczy im tylko dostęp do sieci jakiegokolwiek operatora. Smartfon jest dla wszystkich tych, którzy dużo podróżują i cenią sobie mobilność, wygoda transportu, konieczność ciągłego bycia w zasięgu.

Opisane wyżej czynniki sprawiają, że sprzedaż tabletów w ostatnim czasie spada. Obok popularności i rosnącej funkcyjności smartfonów, popytowi na tablety szkodzi równie mocno nasycenie rynku i związane z nim wydłużenie cyklu wymiany urządzeń. Czynniki te jednak nie mają wpływu na niektóre obszary, w których nawet odnotowuje się wzrosty sprzedaży. Chętnie sięgamy po tablety z dołączaną klawiaturą, te z modemem 4G bądź LTE oraz te, które cechuje duża pamięć i długi czas pracy na baterii. Taka sytuacja jest wynikiem trendu wykorzystywania tabletów w firmach i rosnącym zainteresowaniem ze strony tego typu podmiotów. O ile dla przeciętnego Kowalskiego smartfon jest wystarczający, to na spotkanie z klientem lepiej zabrać tablet, który umożliwia prezentację danych czy ich wprowadzanie, prowadzenie kalendarza itp.

Jak przedstawia się popularność opisywanych urządzeń w liczbach? Najnowsze badania pokazują, że w Europie smartfony stanowią 64%, a tablety 35% wszystkich sprzedawanych urządzeń mobilnych. Niemal identycznie wygląda to w Stanach Zjednoczonych. W Azji zaś dominują smartfony z aż 76% udziałem w rynku. Dane statystyczne zaprzeczają modzie na duże ekrany telefonów – nadal najczęściej spotykane są urządzenia o przekątnych 4-4,5″. Standardowy tablet ma ekran mieszczący się w przedziale 9,5-10″.

Na jaki zakup się zdecydować? Na to pytanie ciężko udzielić odpowiedzi. Trzeba zawsze wziąć pod uwagę w jaki sposób będziemy korzystać z urządzenia, do czego go używać i które z funkcji mają dla nas podstawowe znaczenie.

Artykuł przygotowano w oparciu o stronę: seltrade.pl

Użytkownicy trafili tutaj szukając: czym się różni tablet od smartfona, Czym różni sie tablet od laptopa, czym rozni sie tablet, czym różni się smartfon od tableta, podobienstwa smartfona i tableta, czym sie rozni smartfon od telefonu, czym rónią się multimedia od massmmediów, czym się różni telefon od e-book, czym się różni smartfon od tabletu, czym się różni tablet od telefonu